Mevlid Kandili ile ilgili çokça paylaşımlar gündemde yer alırken Müslümanların da bu manevi güzelliklerle dolu gecenin tarihine yoğunlaştı. Mevlid-i Nebi olarak da anılan ve Türkiye'de Mevlid Kandili olarak bilinen gece, İslam alemi için büyük önem taşıyor. İşte, Diyanet takvimi ile 2020 Mevlid Kandili tarihi ve konuyla ilgili bilgiler haber detayımızda.

Mevlid Kandili Tarihi

Mevlid Kandili'nin ne zaman olacağına yönelik araştırmalar son günlerde hız kazandı. 2020
yılında idrak edilecek son kandil olan Mevlid Kandili, Hazreti Muhammed'in dünyaya geldiği gün
olarak kutlanıyor. Mevlid Kandili'nin ne zaman olduğu çok sayıda vatandaş tarafından merak
ediliyor. Mevlid Kandili, milyonlarca insan tarafından ibadetler yapılarak, dualar edilerek ihya
edilecek. Peki, Mevlid Kandili ne zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı dini günler takviminde yer alan bilgilere göre; 2020 Mevlid Kandili 28 Ekim 2020 Çarşamba gecesi idrak edilecek.

Mevlid Kandili'nin Önemi

"Mevlid-i Nebi" olarak da anılan ve Türkiye'de Mevlid Kandili olarak bilinen gece, Müslüman alemi için büyük önem taşıyor. İslam'ın mesajlarını halka sunan son peygamber Hz. Muhammed'in doğumunu anmak için düzenlenen törenler, tarihte ilk kez Mısır'da Fatımiler döneminde başladı. Çok geçmeden Eyyubiler tarafından da benimsenen kutlama programlarında çeşitli törenler ve şenlikler yapıldı. Tarihteki kutlamalarda, dönemin ve bölgenin alimleri, şairleriyle din ve devlet işlerinde yararlık gösterenlere, Türk-İslam devletlerinde çok eski bir gelenek olarak görülen ve hükümdarlar tarafından taltif için hazırlanan elbiseler (hil'atler) giydirildi ve hediyeler verildi.

Mevlid Kandili'nde Neler Yapılmalı?

Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

Kandil gecelerinin gündüzlerinde yani geceyi takip eden ertesi günde oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), “Şaban’ın ortasında (yani berat gecesinde) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu isteyen…’ der.” (İbn Mâce, İkâmetü’sSalat, 191) buyurmuştur.