AB Liderler Zirvesi, 10 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşecek. Almanya Başbakanı Angela Merkel, toplantıda Türkiye konusunun da gündemde olacağını ifade etti.

Angela Merkel, AB üye ülkeleri ile videokonferans yöntemiyle yapılan toplantının ardından gerçekleşen basın toplantısında bir açıklama yaptı. Açıklamada 10 Aralık'ta gerçekleşecek olan zirvenin gündemine ilişkin olarak, AB Liderler Zirvesi'nde Türkiye konusunun da gündem konuları arasında yer alacağına dikkat çekti. 

POLONYA VE MACARİSTAN VETOSU ÇÖZÜLMESİ GEREKEN BİR SORUN

Polonya ve Macaristan'ın Avrupa Birliği (AB) fonlarının hukuk üstünlüğü şartına bağlanması girişimi sebebiyle ABD bütçesini ve koronavirüs (kovid-19) sebebiyle ortaya çıkan ekonomik sonuçlara karşılık hazırlığı yapılan kurtarma programını veto etmesiyle ilgili değerlendirme yapan Merken, bu sorunun çözülmesi gereken çok ciddi bir sorun olduğuna değindi.

Bu konuda bu konuda spekülasyon yapmak amacında olmadığını belirten Merken, yalnızca bu sorunu çözmek için çalışma yapacaklarını beyan etti.

Macaristan ve Polonya'nın oy haklarından mahrum bırakılma tehdidinin bulunmasının herhangi bir seçenek olup olmamasına ilişkin soruya yanıt veren Merkel, tehdit kelimesinin onun için bir kelime olmadığını belirterek görevlerinin bir çıkış yolu bulmak olduğunu aktardı.