Halk TV yazarı İsmail Saymaz Altılı Masa toplantısında yaşananlar ilgili aldığı kulis bilgilerini yazdı.

Saymaz, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Aşener’in Altılı Masa’nın 6 Mart Pazartesi günü yapacağı toplantıyı beklemeden masadan ayrılabileceğini iddia etti.

İşte İsmail Saymaz’ın yazısındaki o bölüm;

UYSAL ‘ADAYIMIZ KILIÇDAROĞLU OLMALI’ DEDİ

Millet İttifakı toplantısı başladıktan sonra sözü Saadet’in lideri Temel Karamollaoğlu aldı. Karamollaoğlu, hafta içerisinde Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal’ın Kılıçdaroğlu’na açık destek verdiğini hatırlattı ve sözü ona bıraktı. Uysal da Kılıçdaroğlu’nun en doğru aday olduğunu belirtti.

ANKET ÖNERİSİNİ DAVUTOĞLU REDDETTİ

Ardından Meral Akşener söz aldı. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın adlarının da gündemde olduğunu vurgulayarak, “Anketlerde önde gözüküyorlar” şeklinde konuştu. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, “Onlar belediye başkanlarımızdır. Görevlerinin başındadırlar” dedi. Akşener, aday belirlemek için anket önerisi getirdi. Davutoğlu, bu öneriyi reddetti.

AKŞENER: O ZAMAN BEN KALKAYIM

Uysal, Karamollaoğlu, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan söz alarak, CHP liderinin adaylığına destek verdiklerini söyledi. Bu görüşler karşısında sessiz kalan Akşener, parti kurullarında yetki almadığını ve sorması gerektiğini belirtti. İddiaya göre Kılıçdaroğlu “Bizler beş lider olarak imzalayalım. Meral hanım istiyorsa sonra katılsın” dedi. Akşener de “O zaman ben kalkayım” diye karşılık verdi. Diğer liderler araya girdi.

ORTAK BİLDİRİYİ DAVUTOĞLU KALEME ALDI

İYİ Parti’nin kararını beklemek için pazartesi gününe dek süre verildi. Ortak bildiriyi ise Davutoğlu kaleme aldı.

İKİ BAŞKANA ‘ADINIZI SÖYLEDİM’ DEDİ

Akşener, toplantıdan sonra derhal genel merkezine geçti. Yolda İmamoğlu ve Yavaş’ı arayarak, masada isimlerini dile getirdiğini haber verdi. Ardından bütün Başkanlık Divanı üyeleri ve milletvekilleri acilen Ankara’ya çağrıldı.

İYİ PARTİ’DE TOPLANTI SAAT 03:00’DA BİTTİ

Akşener, İYİ Parti Genel Merkezi’ne girerken, “Milletin umudu Meral Akşener” diye sloganlar atıldı. İYİ Parti’de, saat 22.30’da kapalı toplantı başladı. Başkanlık Divanı ve milletvekilleri içinden “Masadan kalkalım” diye görüş belirtenler de oldu, itidalli yaklaşanlar da. Kılıçdaroğlu’na sıcak yaklaşanlar azınlıkta kaldı. Görüşme sabaha karşı saat 3’te bitti.

PAZARTESİYE KALMADAN ‘HAYIR’ DİYEBİLİR

Akşener, bugün saat 13.30’da İYİ Parti’nin en üst makamı olan Genel İdare Kurulu’nu (GİK) topluyor. GİK’te, pazartesi gününe kalmadan bugün bir kararın açıklanabileceği ve yanıtın “Hayır” yönünde olabileceği belirtiliyor. Dolayısıyla Akşener, pazartesi günkü Millet İttifakı toplantısına katılmayabilir. Bu durumda İYİ Parti’nin ayrı bir aday çıkarma ihtimali var. O takdirde Kılıçdaroğlu’nun masadaki diğer dört liderin desteğiyle adaylığını ilan edebilir.