Maltepe Belediyesi'nin üst yönetiminde görevli kişiler ile zabıta personelinin de aralarında yer aldığı 10'u kamu görevlisi toplam 18 şüpheliye "örgütlü olarak rüşvet almak, vermek", "aracılık etmek" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından operasyon düzenlendi.

Operasyon, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Habertürk muhabiri Mustafa Şekeroğlu’nun haberine göre polis ekipleri, bazı imar ve iskan konularıyla ilgili usulsüz işlemlerin rüşvet karşılığı yapıldığı bilgisi üzerinde bir süre önce çalışma başlattı. Yapılan araştırmalarda 18 şüpheli tespit edildi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen çalışma eş zamanlı operasyonla sonuçlandı. Mali polisin bu sabah düzenlediği operasyonda 18 şüpheliden 16’sı gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Maltepe Belediyesi'nde geçmiş dönemde başkan yardımcısı olan Melih M. ve Haydar B.’nin de bulunduğu öğrenildi. Zeytinburnu Tapu Müdürlüğü'ne atanan eski Maltepe Tapu Müdürü Yılmaz C. ile Maltepe Zabıta Müdürü Ahmet Ziyaettin İ.’nin de gözaltına alınan isimler arasında olduğu belirtildi.

4 zabıta ve belediyede görevli 4 memurun da aralarında bulunduğu 16 şüpheli sağlık kontrolü sonrasında emniyete götürüldü.

KADIKÖY'DEKİ RÜŞVET OPERASYONU

Haftabaşında Kadıköy Belediyesi'nde de rüşvet operasyonu düzenlenmişti. Operasyon kapsamında 5 ilde 224 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti.