C vitamini bakımından oldukça güçlü olan limon her evin vazgeçilmezi. Salatalarda ve hasta olduğumuzda çayların içine tükettiğimiz limon aşırı miktarda veya yanlış şekillerde tüketildiğinde resmen yarardan çok vücuda zarar veriyor. Peki limonu hangi şekilde yanlış tüketmiş oluruz? İşte bu sorunun yanıtı:


Günlük hayatımızda sofralarımızda sıkça tükettiğimiz ve kozmetik ürünlerin de içeriğinde bulunan limon, turunçgiller ailesi içerisinde yer alıyor. Limonun hem kabuğundan hem de suyundan yararlanılabilir. Limon kabuğu aroması ve renginden ötürü keklerde, tatlılarda tercih edildiği gibi, limon suyunun faydaları ve kullanım alanları da oldukça geniştir. Limonun faydaları kadar yanlış tüketiminde zararları da olabilir. O nedenle tüketmeden önce bunların bilincinde olmak önemlidir. İşte limonun bilinmeyen yan etkileri:

Turunçgiller aşırı tüketildiğinde migren ve baş ağrılarını tetikleyebilir. Bunun nedeni limonların sıklıkla baş ağrısına neden olan doğal bir monoamin olan tiramin üretmesi olabilir. Kanıtlanmış kesin bir bağlantı yoktur ancak çalışmalar turunçgil tüketimi ile migren arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Her gün çok fazla limon suyu tüketirseniz, midenizin ağrıması muhtemeldir. Sindirim sistemimiz bunun çoğunu bir kerede sindiremez, bu nedenle midenin asit içeriği uzun süre yüksek olacaktır. Sonuç olarak, sindirim sisteminin mukoza zarı tahriş olur ve bu da mide ağrısına ve yetersiz bağırsak hareketlerine yol açar.

Limon kabuğu çok fazla oksalat içerir. Vücutta kristalleşirler. Emilmeyen bu maddeşer böbreklerde sertleşerek böbrek taşlarına yol açar.

 

KAYNAK:haber7.com