Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı açıklamada, "Rusya, Bucha'daki insanların ölümüne sebep olduğu yönündeki iddiaları reddediyor. Konular uluslararası düzeyde tartışılmalı. Bu konu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BM) toplantısında ele alınmalı. Bu girişimin engellendiğini biliyoruz. Diplomatlarımız bu konunun Güvenlik Konseyi'nin gündemine taşınması için yoğun çaba gösterecek. Bu ciddi bir konu" ifadelerini kullandı.

Dünya liderlerine de çağrı yapan Peskov, "Liderlere Bucha ilgili şüpheyle yaklaşması çağrısı yapıyoruz. Durum kesinlikle ciddi ve burada özellikle birçok uluslararası liderin açıklama yapmak için acele etmemelerini, suçlamalarda bulunmamalarını, ancak yine de çeşitli kaynaklardan bilgi talep etmelerini, en azından argümanlarımızı dinlemelerini istiyoruz" dedi.

Ukrayna tarafından ortaya çıkarılan görüntülerin güvenilirliğine de şüpheyle yaklaştıklarını belirten Peskov, "Bu materyallere güvenilemez. Rusya Savunma Bakanlığı birçok sahte görüntüyü ortaya çıkardı. Gerçekler, olayların tarih kronolojisine göre bu görüntülerin güvenilirliği lehinde değil" şeklinde konuştu.

TOPLU MEZAR UYDUYA TAKILDI

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e 37 kilometre uzaklıktaki Buça'daki katliam görüntülerine yenileri eklendi. Buça'da kilise bahçesinden toplu mezar çıktı. Uydudan görüntülenen toplu mezarın 10 Mart tarihinde kazılmaya başlandığı ortaya çıktı.

LAVROV'DAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Bucha kentinde ortaya çıkan görüntülere ilişkin, "Bucha'daki durum bir sahte saldırı, kurgulanmış görüntüleri sosyal medyada Batı ve Ukrayna yaydı" dedi.