Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bakan Wanniarachchi'nin koronavirü (Kovid-19) testinin pozitif çıktığı ve hastanede tedavi altına alındığı belirtildi.

srilanka

Ülkenin başkenti Kolombo yakınlarındaki Kegalle kentinde geçen ay bir Hindu büyücü, "Covid-19'a karşı ömür boyu koruma sağlayan" iksir geliştirdiğini öne sürmüştü.

Büyücünün, bir gece Hindu tanrıçası Kaali'nin rüyada kendisine görünüp "insanlığı Covid-19'dan kurtarmak için bal ve hindistan cevizi karışımlı iksir tavsiye ettiğini" öne iddia etmişti.

Bakan Wanniarachchi'nin söz konusu iksiri denediğini ve virüse fayda sağladığını belirtmesinin ardından binlerce kişi, karışımdan almak için Kegalle'ye doğru akın etmişti.

Muhalefet partileri ise karışımın Kovid-19'dan koruduğuna dair hiçbir bilimsel verinin olmadığını belirterek, Sağlık Bakanı'nı halkı yanlış yönlendirmekle de suçlamıştı.

büyücü

SAĞLIK BAKANI, ZORUNLU CESET YAKMA UYGULAMASIYLA DA ELEŞTİRİLİYOR

Bakan Wanniarachchi, Koronavirü (Covid-19)'dan vefat edenlerin cesedini din ayrımı gözetmeden zorunlu olarak krematoryumda yakma uygulamasını devam ettirmesini de eleştiriliyor.

Zorunlu ceset yakma uygulamasına karşı çıkan ve bu uygulamanın Müslümanlara karşı ayrımcılık olduğunu dile getiren Sri Lankalı Müslümanlar, Covid-19'dan yaşamını yitiren Müslümanların cenazelerinin toprağa verilmesini talep ediyor.

Sağlık Bakanlığınca atanan ve 3 mikrobiyolog, 6 virolog, bir bağışıklık sistemi uzmanı ile bir aşı uzmanından oluşan toplam 11 kişilik Hekimler Birliği Heyeti, konuya dair 2 Ocak'ta yayımladıkları raporda, "Uzman heyeti, salgından ölenlerin cesedinin kaldırılmasına yönelik tavsiyeleri gözden geçirerek, sağlık tedbirlerine riayet edilmek kaydıyla ölü yakmanın yanı sıra toprağa verme işleminin de uygulanabileceğine karar vermiştir." açıklamasında bulunmuştu.

Heyetin geçtiği raporuna rağmen Sağlık Bakanı Wanniarachchi, 7 Ocak'taki meclis oturumunda "sağlık güvenliği gerekçesiyle" ceset yakma uygulamasını sürdüreceklerini duyurmuştu.