Koronavirüs, vatandaşların belini büktü, ülkelerin ekonomik dengelerini yerle bir etti. Öte yandan bazı dolandırıcıların akıl almaz yöntemler türetmesine de neden oldu. Dolandırıcı hackerlar, pandemiyi kendi lehlerine çevirerek akıl almaz yöntemlerle insanları dolandırmaya başladı.

SOSYAL DESTEK ÖDEMESİ KILIFI

Hackerler öncelikle hedef seçtikleri vatandaşa SMS yoluyla ulaşarak Sağlık Bakanlığı'nın ağzından yazılan bir mesajla, 3 bin TL'lik sosyal destek alabileceklerini söylüyor.

Mesajdaki linke tıklayan vatandaşlar, "yardım almak için ileri butonuna basın" mesajıyla karşılaşıyorlar. Bu sayfadaki talimatlar gerçekleştirildiği takdirde dolandırıcılar amaçlarına ulaşmış oluyorlar. 

Linke tıklayan vatandaşın cep telefonunda banka uygulamaları yer alıyorsa hackerlar bu uygulamalara sızarak vatandaşların kredi kartı bilgilerine kadar ulaşabiliyor, banka hesaplarını boşaltabiliyorlar.

'TELEFONUMU ELE GEÇİRDİKLERİNİ ANLAMADIM'

Dolandırıcıların mağdur ettiği 48 yaşındaki kuyumcu M.H., 14 bin 200 lirasından olduktan sonra soluğu adliye kapısında aldı. Sahte mesajın kendisine defalarca geldiğini söyleyen kuyumcunun ifadeleri:

"Geçen hafta sonu Sağlık Bakanlığı'nın isminin yazdığı mesaj bana defalarca geldi. Pazartesi günü de gelmeye devam etti. Yaptığım işten dolayı telefon sürekli elimizde oluyor. Bu mesaj geldiğinde bir anlık dalgınlığıma geldi. Linke tıkladım, birden bir sayfa açıldı. Sürekli yardımı almak için 'ileri' tuşu geliyordu. Ekrandan da çıkamadım. Birkaç defa 'ileri' tuşuna tıkladım. Sonra telefonumda bir gariplik olmaya başladı. Telefon yavaşladı. Şüphelendim ama telefonumu ele geçirdikleri aklıma gelmedi. O gün birkaç defa telefon bankacılığına girdim. Ekranda ben farklı bir işlem yaparken önüme kredi kartımın görüntüleri geliyordu. Ama saniyeler içinde oluyordu. Sonra geri eski haline dönüyordu. Sanırım bu sırada hackerlar benim kredi kartı bilgilerimi aldılar."

DOĞRU YERİ ARADIĞINDAN BİLE ŞÜPHELİ

"Bana telefonumda aynı işlemi yapmamı söylediler. Ben tekrar aynı işlemi yaptım. Sonra bana 'sistemde bir sorun görünmüyor' dediler. Salı günü ise bankadan beni aradılar. Kredi kartınızdan 14 bin 200 liralık hareket var dediler. Bana ait olmadığını söyledim. Sonra başımdan geçenleri anlattım. Dolandırıldığımı anladım. Pazartesi günü bankanın müşteri hizmetlerini aradığımı düşünüyordum. Ama doğru yerimi aradım yoksa dolandırıcılar mı konuştum, şüpheye düştüm" diye konuştu."

'İNSANLARI UYARIYORUM'

"Benim kontrolüm dışında aynı mesaj bütün rehberimdeki kişilere gitmiş. Herkese uyarı mesajları atıyorum, mesajı açmamaları için. Ben mağdur oldum. Başkaları olmasın. Dolandırıcılar hakkında şikayetçi oldum ama karşımda bir kişi yok. Bilmediğim bir kişi hakkında şikayette bulundum. Umarım siber uzmanlar bu olayı çözer."