ABD'nin Baltimore şehrindeki Francis Scott Key Köprüsü, Singapur bayraklı konteyner gemisi Dali'nin çarpması sonucu çöktü.

Baltimore Şehri İtfaiye Departmanı İletişim Müdürü Şef Kevin Cartwright, köprüye 'büyük bir gemi' tarafından çarpıldığını ve köprünün Patapsco Nehri'ne çöktüğünü doğruladı.

Yetkililerden açıkladı: En az 7 kişinin ve birkaç aracın suya gömüldüğünü tahmin ediyoruz

Yetkililer şimdilik bildiklerinin 'en az 7 kişinin ve birkaç aracın' suya gömüldüğü yönünde olduğunu katardı. İtfaiye ve ABD Sahil Güvenlik ekibi de dahil çok grup bölgeye sevk edildi. Arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiği aktarılıyor.

Köprünün çökmesinin ardından tüm şeritler kapandı

Maryland Ulaştırma İdaresi, tüm şeritlerin her iki yönde de kapatıldığını doğruladı. Diğer yandan Baltimore Belediye Başkanı Brandon Scott, yerel yetkililerle temas halinde olduğunu söyleyerek şunları aktardı:
"Key Köprüsü'ndeki olaydan haberdarım ve olay yerine gidiyorum. Acil durum personeli olay yerinde ve çalışmalar devam ediyor."

Köprü nasıl çöktü?

Gemi takip verilerine göre, Francis Scott Key Köprüsü'ne Singapur bandıralı Dali konteyner gemisi çarptı. Gemi 300 metre uzunluğunda ve Sri Lanka'nın Kolombo şehrine doğru yol alıyordu.

Deniz radarlarına göre Dali, Port Breeze'deki terminalden ayrılarak Francis Scott Key Köprüsü'ne doğru ilerlemiş, ancak 45 dakika sonra köprünün bulunduğu yerde durmuştur. Ayrıca hava trafik radarları polis helikopterlerinin bölgede defalarca tur attığını gösterdi.

2 kişi denizden çıkarıldı, birinin durumu ağır

Son bilgilere göre, Baltimore Polis Şefi James Wallace, iki kişinin sudan kurtarıldığını söyledi. Çıkarılan kişilerden birinin kendi başına yürümek iistediğini ifade ederken, polis şefi diğer yaralının ddurumunun çok ciddi olduğunu belirtti.

Baltimore İtfaiyesi, en az yedi aracın ve 20 kadar kişinin suda olduğuna inanıldığını açıkladı.