Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, milyonlarca öğrencinin ve velinin merakla beklediği  Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarının duyurulmasının ardından sosyal medya hesabından konuyla ilgili paylaşım yaptı.

Üniversite adaylarını tebrik ederek sözlerine başlayan Özvar "Üniversite adaylarımızın yaptığı tercihler bugün itibarıyla açıklandı. YKS sonuçlarının hayırlı olmasını diliyor, ülkemizin geleceği olan gençlerimizi içtenlikle tebrik ediyorum." dedi. 

Özvar, "YÖK’te veriye dayalı attığımız adımlar meyvesini veriyor. YKS yerleştirme sonuçlarına göre, KKTC üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarımızın kontenjanlarının %99’u doldu. KKTC üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarımızın boş kontenjanları geçen yıl 164 bin civarında iken, bu yıl bu sayı 13 bine kadar düştü. Barajın kaldırılması ve sınav süresinin uzatılması gibi değişiklikler, üniversitelerimizi daha ulaşılabilir hale getirdi. Önümüzdeki yıllarda da daha kapsayıcı bir sisteme geçerek kamu kaynaklarının etkin kullanımı için planlamalarımıza devam edeceğiz.Rekabetçi ve eleyici bir sistemimiz olduğu için öğrencilerin niteliği konusunda kaygımız olmamalı. 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre, puanı hesaplanan yaklaşık 2 milyon 900 binden fazla aday arasından, açık öğretim hariç yaklaşık 850 bini yerleşti." açıklamasında bulunarak, YÖK olarak öğrencilerin daha iyi koşullarda ve daha nitelikli eğitim almaları için planlamalarına ve sistemi iyileştirme çabalarını sürdüreceklerini söyledi.