Meteoroloji raporlarına göre hava sıcaklıklarının düşerek, bazı bölgelerde kar yağışı olarak kendini gösterdiğine dikkat çeken Erdal Kurt; ‘’Değişen iklim koşulları, ülkemizde dört mevsimi aynı anda yaşamamıza sebep olabiliyor. Sıcaklıklar da ani olarak değişebiliyor. Yaşadığımız bölgede kar yağmasını beklemeden kış koşullarının gerektirdiği önlemi almalı, uygulama gereği 1 Aralık tarihi itibarıyla kış lastiği kullanmayı ihmal etmemeliyiz’’ dedi.

LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt; araç sahiplerine değişimi son ana bırakmamalarını hatırlatarak kış lastiği seçerken ve takarken dikkat edilmesi gereken noktaları da şöyle sıraladı: ‘’LAstik, bir araçta bizi hayata bağlayan en önemli parçalardan biridir. Doğru lastik güvenli sürüşün baş şartlarından biridir. Doğru lastik demek aracınıza ve mevsimine uygun lastik demektir.
 
LASİD olarak araç üreticinizin önerdiği ebat ve tipte; yük sınıfı ve hız sınıfına uygun özelliklere sahip kış lastiğinin seçilmesini ve araca takılmasını öneriyoruz.
 
Kış lastiklerini yaz lastiklerinden ayırtedebilmek için yapısal farklılıklarının yanı sıra yanaklarındaki markalamaya mutlaka dikkat edin. Seçilen kış lastiğinin üzerinde mutlaka "Kış Lastiği" (içinde kar tanesi deseni olan üç zirveli dağ) işaretinin olması gerekir.
 
Ayrıca en önemlisi; aracın tüm lastiklerinin kış lastiği olması gerekir, çünkü aracın en kısa mesafede durması hareket edebilmesinden daha önemlidir. İyi bir fren performansı ve kararlılık için 4 tekerlekte de Kış Lastiği şarttır. Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması, ani frenleme ve viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır. Bu kriterlere dikkat edilerek kış lastiklerine geçiş için 1 Aralık’tan önce tüm hazırlıkların tamamlanması gerekir.’’
 
Kış aylarında araç kullanımının zor olduğuna ve risk taşıdığına da dikkat çeken LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt; kış lastiğinin özellikleri sayesinde akıcı ve güvenli bir trafiğe katkı sağladığını kaydetti: ‘’Kış koşullarında gerekli önlemler alınmazsa; trafikte risk artar. Kış lastiği kışın lastiğidir. Kış lastiği; 7 derece altındaki sıcaklıklarda sertleşmeyerek yere tutunma özelliğini korur ve ıslak, çamurlu veya karlı yüzeylerde sürüş emniyetini artırır. Bu özellikleri nedeniyle kış lastikleri hava ve yol şartlarından kaynaklanabilecek olası risklere karşı ortak trafiğin güvenli ve akıcı olmasına katkı sağlar. Zorunluluk kapsamında olmasalar da biz LASİD olarak binek araç sahiplerine de kış lastiği taktırmalarını öneriyoruz. Kış lastiğinin trafiğe çıkan tüm sürücüler tarafından yaygın kullanımı; kış aylarında tehlikeli ve çekilmeyecek hale gelen trafik çilesini de büyük ölçüde azaltacaktır.”

 

 

KAYNAK:yeniakit.com