Manavgat Kaymakamlığı'nca ilçede orman köylülerine alternatif ürün yetiştirmek amacıyla 2004 yılında erkenci kiraz fidesi dağıtıldı. Burmahan Mahallesi'nde yaklaşık bin dönüm alanda ekilen kirazlar ürün vermeye başladı. İklimsel faktörlere bağlı olmak üzere bu sene yaklaşık kiraz bahçelerinden 600 bin ton ürün toplandı. İhracatçı firmalar tarafından mahalleye gelerek alınan kirazlar Avrupa ülkeleriyle dünyanın çeşitli ülkelerine gönderilen kirazların kilosunun 45 lira olduğu belirtildi.

ÜRÜNLER İHRAÇ EDİLİYOR

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömür Ozan Çakal ve Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Burmahan Mahallesi'ndeki kiraz bahçelerini ziyaret ederek, üreticilerin sorunlarını dinledi. Kaymakam Mustafa Yiğit, ilçenin turizm kadar tarımda da ön planda olduğunu belirterek, "Buraya özgü narenciyenin yanı sıra çok farklı meyveler de üretilmeye başlandı. Özellikle tropik meyveler yaygınlaşıyor, bu erken dönemde kiraz üretimi de başladı. Yaklaşık 15 gün ve bir ay içerisinde üretim tamamlanıyor ve toplanan ürünler ülke dışına ihraç ediliyor. Bu önemli bir konu" dedi.

Toros Dağları'nın 800 metre rakımındaki Burmahan Mahallesi'nde kiraz üretildiğini vurgulayan Kaymakam Yiğit, "Vatandaşlarımız, kiraz üretimini kendilerine iş edinmiş durumda. Bu üretimden de ciddi bir kazanç sağlıyor. Burada yaklaşık bin dönüm bir alanda kiraz ekili. Özellikle erkenci kiraz olduğu için yurt dışında da tercih ediliyor ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Buradan yılda ortalama iklim durumuna bağlı olarak 500- 600 ton civarında kiraz yurt dışına gönderiliyor" diye konuştu.

ÇEŞİTLİ MEYVELERİN ÜRETİMİ SAĞLANIYOR

Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Manavgat'ın tarımsal anlamda çok şanslı olduğunu ifade ederek, "Birkaç ürünün dışında genelde her ürünün yetişebildiği, tropikal meyvelerin, yayla kesiminde kirazın yetişebildiği bir ilçede yaşıyoruz. Özellikle orman köylülerine alternatif ürünler yetiştirme konusunda yardımcı oluyoruz. Mesela tıbbi aromatik bitkileri, kekik; biraz yüksek rakımlı yerlerde badem, ceviz, keçiboynuzu gibi çok çeşitli meyvelerin üretimini vatandaşlarımıza öneriyoruz. Alternatif ürün için odamıza müracaat eden bütün vatandaşlarımıza elimizden gelen bütün yardımı yapıyoruz" dedi.

HER YIL 40 TON CİVARI ÜRÜN TOPLUYORUZ

Üretici Şükrü Okudan da yıllar önce kaymakamlığın girişimiyle getirilen kiraz fidanlarını babasının diktiğini belirterek, "Şu anda 30 dönüm alanda yaklaşık 1200 kiraz ağacımız var. Her yıl ortalama 40 ton civarında ürün topluyoruz. Topladığımız ürünleri mahallemize kadar gelen ihracatçı firmalara veriyoruz. Bizim buradan toplanan kirazlar, Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Bu sene Güney Kore'nin de açıldığını duyduk, belki oraya da gidiyordur" ifadelerini kullandı.