Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için 'sözde Cumhurbaşkanı' ifadesini kullanmıştı. Bu açıklamaya gerek sosyal medyadan, gerek siyasi kişilerden tepkiler birbiri ardına gelmişti.

"SÖYLEMEYE DEVAM EDİYORUM"

Gelen bu tepkilerin ardından Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Parti Meclisi toplantısında yeni bir açıklama yaparak sözlerinin arkasında olduğunu söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan zat kendisine 'sözde cumhurbaşkanı' dedim diye çok alınmış. Milleti açlığa, fakirliğe, fukaralığa mahkum eden sensin. O nedenle ben sana 'sözde Cumhurbaşkanı' diyorum ve söylemeye de devam ediyorum" cümlelerini kurdu.

İşte Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları:

"Siyaset kurumunun temel görevi var olan sorunları, vatandaşın yaşadığı sorunları, ülkenin yaşadığı sorunları çözmeye kilitlenmesidir, odaklanmasıdır. Kısır tartışmaların Türkiye’ye hiçbir şey kazandırmayacağını da artık herkesin çok bilmesi lazım. Biz; yani CHP olarak biz, ne söylüyorsak yüzde yüzü doğrudur, yüzde 99 demiyorum, yüzde yüzü doğrudur. Çünkü biz her alanda, her ortamda halkın nabzını birebir tutan partiyiz. İster Hakkari’de ister Rize’de ister Manisa’da herhangi bir yerde veya Almanya’da, Fransa’da bir yurttaşımız varsa sorununu mutlaka bir şekliyle bize aktarır. Bizim görevimiz o soruna kilitlenmek ve siyasi iktidara çözüm önermek. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak gerek pandemi sürecinde gerek ekonomide gerek dış politikada her alanda hangi sorun varsa çözümü siyasi otoritenin önüne koyduk. Hiç kimse şunu söyleyemez; 'Cumhuriyet Halk Partisi sadece eleştirir, hiçbir soruna çözüm üretmez.' Hayır. Şiddetle reddediyorum. Hep beraber reddediyoruz. Kimin sorunu varsa o sorunla ilgileniyoruz. Üniversiteyi bitirmiş; ama işsiz milyonlar var onların sorunlarını dile getiren kim? Biziz. Esnafın sorununu, kahvecinin sorununu, simitçinin sorununu dile getiren kim? Biziz"