Ermenistan, 27 Eylül 2020 tarihinde Azerbaycan'a saldırmasının bedelini halen ödüyor. Söz konusu tarihte başlayan Dağlık Karabağ savaşı 44 gün boyunca devam etti. Bu doğrultuda, topraklarını geri almak için tüm gücüyle harekete geçen Azerbaycan, Ermenistan'ı büyük bir bozguna uğratarak savaşı kazandı.

Savaş sırasında Ermenistan 3 milyon dolar değerinde askeri teçhizatı kaybetmesinin yanı sıra, 50 milyon dolarlık savaş tazminatını ödemek durumunda da kaldı. Ermenistan'da Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifa etmesini bekleyen vatandaşların yanı sıra 17 muhalefet partisi bir araya gelerek başbakanlığa Vazgen Manukyan'ı aday gösterdi.

Fotoğraf: Vazgen Manukyan

MANUKYAN AÇIKLADI: EKONOMİ BİTME NOKTASINDA

Vazgen Manukyan, gençlerle bir toplantı düzenleyerek Ermenistan'daki ekonominin içler acısı bir hale geldiğini açıklandı. "Ülkedeki ekonominin durumu gerçek anlamıyla felaket. Bu felaket bütçenin uygulanması hususuna, yatırıma, GSYİH'nın azaltılmasına ve bölgesel kayıplara da etki edecek." ifadelerini kullanan Manukyan, eskiden işgal edilmiş Azerbaycan topraklarında yer alan 100 bin hektarlık ekilebilir arazinin yanı sıra 315 bin hektarlık yeşil alanın, 100 megavat enerjinin ve 15 hidroelektrik santralin de kaybedildiğini açıkladı.

ERMENİSTAN İSTİKRARSIZ ÜLKE KONUMUNA GEÇTİ

Manukyan, Ermenistan'ın sürekli olarak düşmanlıkları tekrardan hayata geçirme potansiyeli bulunan istikrarsız bir ülke konumunda olduğunun altını çizerek, ülkede yapılacak yatırımların kar amacı güderek değil, yalnızca etnik kökenleri ve milliyetlerinden ötürü Ermeni işadamları tarafından yapıldığını belirterek, bu tarz yatırımların büyük ölçekli olmayacağını ve bu sebeple de durumun hiçbir surette değişmeyeceğini söyledi.