Yaşam tarzı alışkanlıklarının kanser vakalarının yüzde 50'sini önleyebileceği tahmin ediliyor. Kanserle ilgili farklı risk faktörleri arasında aşırı kilo, obezite, fiziksel hareketsizlik ve bitki bazlı gıdaların düşük tüketimi ile zayıf bir diyet bulunuyor.

Bugüne kadar yapılan çalışmalar, beslenme ve kanser arasındaki ilişkiyi açıkça gösteriyor. Son çalışmalar, bitki bazlı gıdaları daha fazla tüketen deneklerde tüm nedenlere bağlı kanser riskinde yüzde 15'lik bir azalmanın olduğunu gösteriyor. 100 binden fazla katılımcıyla yapılan çalışmalar, bitki bazlı bir diyetin kanser riskini büyük oranda azaltabileceğini ortaya koyuyor.

7 farklı araştırmanın analiz edildiği ve 362 bin 114 deneğin değerlendirildiği bir çalışmada Dünya Kanser Araştırma Vakfı (WCRF), sadece sebze tüketimi ile kanser riskinde yaklaşık yüzde 10'luk bir azalma tespit etti.

Kansere karşı koruyan sebzeler

Belirli sebze türlerinin tıbbi özelliklerini doğrulayan binlerce bilimsel çalışma vardır. Bazı bitkilerin sadece kanseri önleme değil aynı zamanda kanser büyümesini de engelleme gücüne sahip 100 binden fazla bitkisel besin içerdiği bilinmektedir.

Kansere karşı savaşan en iyi 10 sebze:

- Sarımsak

- Pırasa

- Soğan

- Brokoli

- Domates

- Karnabahar

- Lahana

- Kırmızı lahana

- Ispanak

- Pancar