Kanada'da meydana çıkarılan korkunç gerçek hem ülke hem de dünya gündemine damga vurdu. 215 yerli çocuğun kalıntılarının olduğu okulun geçmişte hükümet tarafından yerli çocukların asimile edilmesi amacıyla kurulduğu biliniyor. Kanada Başbakanı Justin Trudeau yaşananlar için mesaj paylaştı.
Kanada'nın British Columbia eyaletinde geçmişte yerlileri asimile etmekte kullanmış olan bir yatılı okulda, 215 çocuğun ceset kalıntıları bulundu.

Toplu mezar 1978 senesinde kapatılan Kamloops Yerli Yatılı Okulu'nda bulundu.

Açılamayı yerli gruplardan Tk'emlups te Secwepemc'in lideri yaptı.

"Okulda tespit edilen mezar beni derinden üzdü" mesajını paylaşan Kanada Başbakanı Justin Trudeau olayı "Ülkemizin tarihinin utanç verici döneminin acı veren bir hatırası" şeklinde niteledi.

Çocukların nasıl ve ne vakit öldüğü yerel yetkililerce araştırılıyor.

Kamloops kentindeki yerlilerin lideri Rosanne Casimir, ulaştıkları ön bilgilerin, ölen çocukların okul kayıtlarına geçmediğini gösterdiğini açıkladı.

Kanada'da yerli çocuklar, 1800 ve 1900'lerde hükümet ve dini yetkililer tarafından yönetilen ve yerli çocukları asimile etmeyi hedefleyen yatılı okullara gitmeye zorlanıyordu.

Kamloops Yatılı Okulu, bunların en büyüklerinden biriydi. Katolik yetkililerce 1890'da açılan okulun 1950'lerde en az 500 öğrencisi vardı.
Okul 1969'da merkezi hükümetin kontrolüne geçti ve 1978'de kapanana kadar bölge öğrencilerine yurt hizmeti verdi.

MEZAR HAKKINDA NE BİLİNİYOR?

Tk'emlups te Secwepemc'ten yapılan açıklamaya göre ceset kalıntıları okul etrafında yapılan araştırma esnasında yeraltı tarama radarlarıyla tespit edildi.

Kabile lideri Casimir "Ölen çocukların kaydı tutulmamış. Bazı cesetler 3 yaşında çocuklara ait" diye konuştu.

Yerel yetkililer, çocukları okula gönderilmiş olan ailelere ulaşmaya çalışıyor. Toplu mezarla alakalı ön raporun Haziran ayı ortasında çıkması bekleniyor.