Kahvaltıyı atlamak kesinlikle sağlık için zararlıdır. Aynı zamanda, onu küçük isteklerle değiştirmek ve atıştırmalıklarla geçiştirmek de yanlıştır. Bu nedenle en iyisi günlük yaşamınızı kahvaltı yapacak şekilde programlamaktır.

Bu sayede hem hastalıklarla savaşabilir hem de kilo verebilirsiniz. Ancak, kahvaltıda yediğiniz tüm yiyecekler sağlıklı değildir. Kahvaltıda özellikle besin ve enerji açısından zengin daha fazla yiyecek türü tercih edilmelidir.

Yeterli ve dengeli bir diyet, genel sağlığın anahtardır. Sağlık ve kilo verme hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız her sabah kahvaltı yapmayı unutmayın.

METABOLİZMAYI HAREKETE GEÇİRİR

Kahvaltının bir diğer faydası da metabolizmayı harekete geçirmesidir. Günün bu ilk öğünü vücuda kalori yakma sinyali verir, böylece yağ depolanmasını ve aşırı kilo alımını önler.

MUTLAKA TÜKETİLMESİ GEREKEN BESİNLER

Yumurta

Öncelikle kahvaltı listenizin başına yumurtayı ekleyin. Yumurta çok kaliteli ve iyi miktarda protein içerir. Ayrıca yumurta nerdeyse tüm besinleri içerir. Yeryüzündeki en sağlıklı gıdalardan biri olarak kabul edilen yumurtaları kahvaltınızdan eksik etmeyin.

Yoğurt

Kahvaltı listesinde uzmanlar yoğurdu da tavsiye ediyor. Özellikle, aceleniz varsa ve hızlıca kahvaltı yapmak istiyorsanız yoğurt favori besinlerinizden biri olabilir. Ayrıca kalorisi düşük ve protein içeriği yüksektir.

Kahve

Sırada kahve var. Uzmanlar, özellikle kahvaltıda bu içeceği içmenizi öneriyor. Kahve, bir yandan uyanıklığı artırırken diğer yandan ruh halini, fiziksel ve zihinsel performansı da olumlu olarak etkiliyor.

Yulaf

Ayrıca yulaf ezmesi gibi lif içeriği yüksek bir besini de kahvaltınızdan eksik etmemeniz gerekir. Bu organik ve besleyici gıdalar uzun süre tok kalmanızı ve gereksiz atıştırmalıklara yönelmemenizi sağlar.

Kuruyemiş, meyve

Doğru beslenmeyi sağlamak için kahvaltınıza vitamin, protein ve lif açısından zengin diğer yiyecek çeşitlerini de ekleyin. Ayrıca kuruyemişler, yeşil çay ve çilek gibi meyveleri de kahvaltınıza ekleyebilirsiniz.

Süt ürünleri

A ve D vitamini açısından zengin olan süt ürünleri, bu vitaminleri az sayıda besinde içerdiğinden ihmal edilmemelidir. Yüksek kaliteli protein içeriği ve çok iyi emilen kalsiyumdaki zenginliği nedeniyle kahvaltıda süzme peynir ve süt gibi besinler tüketilmelidir.

Tam tahıllı gıda

Nişasta, lif ve mineraller açısından zengin olan tam tahıllar vücut için çok önemlidir, ayrıca yavaş emilirler ve bu nedenle vücuda kalıcı enerji sağlarlar. Kahvaltıda mutlaka olmalıdırlar.