ABD'nin 46. Dönem Başkanı Joe Biden, Kongre binasında düzenlenen yemin töreni ile resmen Başkanlık görevini devraldı. Yemin töreninden sonra ilk belgelerini imzalayan Biden, imza töreninin ardından askeri birliklerin hazır olup olmadığını değerlendirdiği etkinliğe katıldı. Söz konusu etkinliğin sonrasında Biden, beraberinde eşi Jill Biden, yardımcısı Kamala Harris ve eski ABD'nin önceki Başkanları Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton ve eşleri ile Arlington Ulusal Mezarlığı'nda çelenk bırakma törenini yapıldı. Biden ile eşi daha sonra, Beyaz Saray'a doğru yola çıktı.

Biden Trump

İlk Kararnameler imzalandı

Biden ile eşi, Beyaz Saray'a vardığında Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser kendilerini karşılandı. Biden ile eşi daha sonra, başkanlık aracından inerek Beyaz Saray'a doğru yürüdüler. Beyaz Saray'a yürüdüğü sırada kalabalığa el sallayan Biden ile eşi, Beyaz Saray'ın kapısında ise askerler tarafından karşılandı. Biden ile eşi, kapıdan içeri girmeden basın mensuplarına poz verdi.

Biden, göreve başlama törenlerinin bitmesinin sonrasında vardığı Beyaz Saray'da Oval Ofis'e girerek Trump döneminde sıkça tartışılan politikaları geri çevirmeye yönelik ilk kararnamelerini imza altına aldı

Başkan Biden, ilk olarak, federal bina ve yerleşkelerde Covid-19 nedeniyle maske takılmasını zorunlu kılan bir karara da imza attı.

Uluslararası anlaşmalara dönüş

İklim değişikliğiyle mücadeleyi öncelikleri hedefine alan Biden, küresel ısınmayı inkar eden Trump'ın çekildiği Paris İklim Anlaşması'na tekrardan dahil olmaya yönelik başkanlık kararnamesini imzaladı.

Ayrıca Biden, Trump'ın Covid-19 salgınından sonra ayrıldığı Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) geri dönülmesine yönelik de bir kararnameyi imzaladı.

Trump'ın ilk icraatlarından birini iptal etti

Biden, Donald Trump'ın göreve başladıktan 1 hafta sonra imzaladığı kararname ile başlattığı bazı Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağını da kaldırmış oldu.

Ayrıca Biden, Trump döneminin en tartışmalı kararlarından biri olan Meksika sınırına örülen duvara sağlanan fonların kesilmesine yönelik de bir kararname imzaladığı öğrenildi.

Petrol boru hattı projesinin iptaline yönelik kararname

Biden, Obama'nın 7 yıl değerlendirdikten sonra çevresel nedenlerle Kasım 2015 yılında reddettiği ancak Donald Trump'ın onayladığı Keystone XL petrol boru hattı projesinin iptaline yönelik kararnameye de imza attı.

Kanada petrolünü, ABD'nin Meksika Körfezi'ndeki rafinerilerine taşıyacak 2 bin 735 kilometrelik petrol boru hattı projesinin ise günde yaklaşık 800 bin varil petrol aktarımı yapacağı öngörülüyordu.

Biden, Beyaz Saray'daki ilk gününde toplamda 17 ayrı kararnameye imzaladı.

Biden, Oval Ofis'te gazetecilere yaptığı açıklamlarda, Donald Trump'ın kendisine "çok cömert" bir mektup bıraktığını faklat mektubun içeriğini paylaşmayacağını kaydetti.