Japonya Doktorlar Birliği Başkanı Ueyama Naoto, ülkede yaşanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının 4. dalgası sebebiyle Tokyo Olimpiyatlarının iptal edilmesini istedi.

Düzenlediği basın toplantısında konuşan Ueyama sporcu, yetkili ve personel dahil aşağı yukarı 100 bin kişinin Tokyo'ya akın edeceğini söyleyerek halihazırda artış trendini koruyan vaka hızının daha da hızlanacağını savundu.

Japonya'da salgının 4. dalgasının yaşandığını kaydeden Ueyama, turnuvanın planlandığı üzere düzenlenmesine dair "Kovid-19'un değişik bölgelerde var olan bütün varyantları burada, Tokyo'da yoğunlaşacak ve toplanacak" diye konuştu.

Ülkede aşılanma oranlarının Batı'daki gelişmiş ülkelere nispetle istenilen düzeye ulaşmadığına dikkat çeken Ueyama, turnuvayı bu şartlar altında düzenlemenin "olimpiyat sporcularına karşı sorumsuzluk" olacağını söyledi.

Ueyama, "Potansiyel olarak virüsün tamamen yeni bir varyantının meydana çıkabileceği" ihtimalinin de göz ardı edilememesi gerektiğini kaydederek iki aydan az vakit kalan Tokyo Oyunlarının iptal edilmesi çağrısı yaptı.

OHAL DE OLSA IOC DESTEKLİYOR

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (OIC) Başkan Yardımcısı John Coates, geride bıraktığımız hafta düzenlenen çevrim içi basın toplantısında, Kovid-19'a karşı Tokyo'da olağanüstü hal (OHAL) uygulansa dahi IOC'nin turnuvanın düzenlenmesine yönelik Japonya'yı desteklediğini açıklamıştı.

Kyodo ajansının önceki hafta sonu telefon yolu ile 715 sabit ve 1250'den fazla mobil numara üzerinden düzenlediği anket, başlamasına o dönem itibarıyla 10 hafta kalan olimpiyatların salgın şartlarında düzenlenmesine yönelik şüpheleri artırmıştı.

ABDden Japonyaya gidecek vatandaşlarına Kovid-19 sebebiyle.

Buna göre, ankete katılanların yüzde 59,7'si artış trendini koruyan Kovid-19 vakaları sebebiyle Tokyo Olimpiyatları'nın iptal edilmesi gerektiğine inandığını söylemişti.

Daha evvel 24 Temmuz-9 Ağustos 2020'de yapılması planlanan ve salgın sebebiyle ertelenen Olimpiyat Oyunları'nın 23 Temmuz-8 Ağustos 2021'de düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.