Tam kapanmanın sonrası açılım, en risksiz alanlardan başlayacak. Önce okullar, sonra kuaförlere izin verilecek. Kafe ve lokantalar ay sonunu bekleyecek.

Bayram sonrasına kadar devam etmesi planlanan tam kapanmanın sonrası, sınırlamaların kaldırılması da belli ölçülere bağlı olacak. 17 Mayıs’a kadar devam edecek sınırlama tedbirlerinin hangi takvimle kaldırılacağı, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda yapılan çalışmalarla belirlenecek.

Buna göre;

Vaka yayılım hızındaki gerilemenin devam etmesi ve yüz bin nüfusta günlük vaka sayısının 100’ün altına düşmesi halinde okullardan başlanarak normalleşme adımları atılacak.
Berber ve kuaför gibi az sayıda insanın bulanacağı yerlerin açılmasına da izin verilecek.
Kafe ve lokantaların ay sonuna kadar kapalı kalması planlanırken vaka sayılarında ve bilhassa de virüsün yayılım hızında istenen düşüş olursa bu işletmelerin açık alanlarının yüzde 50 kapasite ile çalışması gündeme gelecek.
Şehirlerarası toplu taşımada yüzde 50 kapasite kuralının bir süre daha devam edeceği de belirtiliyor. Seyahat yasaklarına ise belli esnetmeler getirilecek..

TURİZM İÇİN ŞART

Yüksek vaka sayıları sebebiyle çok sayıda ülke şu anda Türkiye’yi kırmızı listeye almış durumda. Turizm sektörünün hareketlenmesi ve turist girişlerinin başlaması amacıyla Türkiye’nin bu listeden çıkması şart. Bu nedenle 17 Mayıs’a kadar sürecek tedbirlerden beklenilen netice alınmazsa yeni bir değerlendirme yapılacağı ve sınırlamaların haziran başına kadar devam edebileceği de belirtiliyor.

RAKAMLAR OLUMLU

Vaka sayılarındaki azalmanın, tam kapanma ile beraber bu haftadan itibaren hızlanacağı değerlendirmesi yapılıyor. Son birkaç gündür, hastane başvurularının yüzde 30’a yakın oranda azaldığı, testlerin pozitiflik oranının yüzde 10’lar düzeyine indiği, Türkiye’deki bütün vakaların yüzde 40’nın çıktığı İstanbul’da da vaka yayılım hızının azaldığı kaydedildi. Bu hafta yüzde 8’ler düzeyine gerilemesi beklenilen test pozitiflik oranlarının, mayıs sonuna kadar yüzde 1-2’ler düzeyine düşmesi hedefleniyor. 20 Nisan’da 550 binin üstünde gerçekleşerek en yüksek düzeye çıkan aktif vaka sayısı ise; son 10 gündür, iyileşen vakaların, günlük vaka sayılarının üstünde çıkması ile beraber 300 binli rakamlara geriledi. Böylece aktif vakalarda 10 gün içerisinde yüzde 40 düzeyinde azalma kaydedildi. Yoğun bakımlar ve vefat sayılarında da iki hafta içerisinde düşüş olması öngörülüyor.

VİRÜS 'GÖÇ'LE YAYILMAYACAK

Tam kapanma sebebiyle bilhassa metropollerden Anadolu’daki köylerine ve kıyı kentlerindeki yazlıklarına gidenlerin, virüsün yayılmasında önceki dalgalardaki gibi büyük bir etkisi olmayabileceği belirtiliyor. Önceki dönemlerden farklı olarak bu defa kent değiştirenler, gittikleri yerde de sınırlamalar nedeniyle izole oldu. Bu nedenle vaka sayılarına çok fazla olumsuz bir yansıma beklenmiyor. Türkiye’nin tamamında insanların bir arada bulunabilecekleri yerlerin kapalı olması, daha radikal tedbirlerin alınması ve denetimlerin en üst düzeye çıkarılmasının da vaka sayılarında faturayı büyütmeyeceği değerlendirmesi yapılıyor.

17 Mayıs’a kadar sürecek sınırlamalar konusu ile ilgili toplumun uyumunun da beklenilenden daha çok olduğu tespiti yapıldı. Önceki dalgalara oranla, tatil yerleri de dâhil olmak üzere, vatandaşların yüzde 95’in üstünde sınırlamalara uyduğu belirtildi. İhlallere ödün verilmemesinin yanı sıra insanların bir arada bulunabileceği bütün alanların kapalı olmasının da bunda etkisi bulunduğu ifade edildi.