Bu rapora göre, Goldman Sachs, JP Morgan, ING, UBS, BNP Paribas, HSBC, Morgan Stanley, Blackrock, Lazard ve Invesco’nun adımları  2024'ün 12 şifresini ortaya çıkardı.

Yeni yıla 18 gün kala, dünyanın önde gelen yatırım kuruluşları 2024 raporlarını ardı arkasına yayınladı. DÜNYA da sizin için Goldman Sachs, JP Morgan, ING, UBS, BNP Paribas, HSBC, Morgan Stanley, Blackrock, Lazard ve Invesco’nun raporlarını inceledi; global ekonomistlerin yeni yıl öngörülerini sıraladı.

YATIRIM KURULUŞLARININ TAMAMINA YAKININA GÖRE, 2024 “YENİ BİR DÜNYANIN YILI OLACAK.”

Resesyon yerine yavaşlama, enflasyon artışı yerine düşüşü, iklim değişikliğine yatırımlar, seçimler ve yapay zekânın patlama yapması, bu yılın en çok tartışılacak konu başlıkları olacak. 

Blackrock, yaşanacak yapay zekâ devrimini nasıl anlatıyor: “En akıllı makineleri üretmeye yönelik kapsamlı yarışın, geçmişteki sanayi ve bilgi devrimleri gibi bir devrime benzediğini düşünüyoruz.”

Küresel uzmanlara göre, Ukrayna Savaşı ile İsrail-Hamas savaşı 2024’te devam edecek. 2023’te alevlenen Tayvan krizinin yeni bir yangına sebep olması ise en büyük korku.

2023’te yaşadığı emlak krizine rağmen Çin’in ekonomik olarak düzelmesi de 2024’ün önemli bir konu başlığı olacak.

ABD 2'LİK ENFLASYON HEDEFİNE ULAŞABİLİR

ABD’nin yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşacak olması de analistlerin genel tahmini… Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) resesyon yerine “yumuşak iniş”i yaşatacağı da bir başka öngörü…

2024’ün fırsatlarla dolu yeni bir dünyanın kurulacağı bir yıl olacağına inananlardan biri de İsviçre bankası UBS’in Başyatırım Analisti Mark Haefele...

“Yeni bir dünyadayız."

"Plan yapın, dengeyi kurun ve disiplinli ama aynı zamanda çevik kalın” diyen Haefele, şöyle devam etti: “Enflasyonun geri dönüşü, işgücü piyasasındaki stres ve faiz oranlarında, tahvil getirilerinde ve devlet borçlarında artış. Aynı zamanda petrol üreten bölgelerdeki savaşlar, olgunlaşan Çin ve ulusal sanayi ve çevre politikalarının yükselişi jeopolitik alanı yeniden şekillendiriyor.

Büyük güçlerin savaştaki eski tehdidi geri dönüyor gibi görünse de, yapay zekâda (AI) insanlığı da dönüştürebilecek yeni gelişmeler yaşanıyor.

Bu, bizi ekonomik belirsizlik, jeopolitik ve çevresel istikrarsızlıkların yanısıra derin teknolojik değişimle tanımlanan yeni bir dünyada bırakıyor."

İnsanlığın 1900’den bu yana 2 dünya savaşı, 9 salgın, yüzlerce iç veya bölgesel savaş, 2 binden fazla nükleer patlama, en az bir düzine hiperenflasyon, 20'den fazla resesyon ve 200 ülke temerrüdü veya borç krizi gördüğünü hatırlatan UBS analisti, 2024’e girerken geçmişten ders çıkartılması gerektiğinin altını çizdi:

“Yatırım söz konusu olduğunda, bunca yıldır yaşanan zorluklar bize 3 şeyi öğretti: Küresel çeşitliliğin değeri, sabrın erdemi ve en önemlisi, insanlığın dayanıklılığı ve yaratıcılığı…”

İŞTE KÜRESEL ANALİSTLERE GÖRE 2024’Ü ANLATACAK 12 KELİME

1) YENİ DÜNYA

2024’ü diğer yıllardan farklı kılan bir özelliği de “siyasi” olacak. Çünkü 40 ülke, önümüzdeki sene sandığa gidecek. En önemli seçim ise Kasım 2024’teki ABD başkanlık seçimleri… JP Morgan’ın “Piyasalara Bakış” raporunda da kurulacak yeni dünyadan şöyle bahsediliyor:

“2024 genel seçimler adına büyük bir yıl olacak, çünkü aralarında dünyanın en kalabalık 5 ülkesinden 4’ünün bulunduğu 40 ülke seçime gidecek."

2) YAPAY ZEKA

BNP Paribas, yapay zekâ için “Kritik bir yıl olacak” dediği ve öne çıkardığı yıllık raporunda “2024'te 9 gelişme bekliyoruz” diye yazdı ve sıraladı:

1- Yapay zekâ modellerinin eğitimi için altyapının sürekli büyümesi.

2- Lider grafik işlem birimleri (GPU'lar) sağlayıcısının güvenilir bir rakibinin ortaya çıkışı.

3- Uygulamaya özel çipler kullanılması.

4- GPU alanında gelişmeler yaşanacak

5- Bulut teknolojisinin yükselmesi ile Süper bilgisayarların ortaya çıkması

6 - Siber güvenlik platformlarının fırsatları değerlendirmesi

7- Bulut hizmet sağlayıcıları daha büyük, daha güçlü yapay zeka sistemleri geliştirebilir. 

8- Yapay zekâya yönelik kullanım senaryoları muhtemelen çoğalacak.

9- Pazarlama içeriğinin üretimini otomatikleştirmek. 

3) İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

4) İKLİME YATIRIM

5) GAYRIMENKUL FIRSATLARI

6) ENFLASYON

Ekonomik durgunluk tehdidi, azalan enflasyon baskıları ve işgücü piyasasında belirgin bir zayıflama beklentisi, Fed'in mayıs ayından itibaren faiz oranlarını daha nötr seviyelere düşürmesi için kapıyı açabilir.

7) İKİ YARIMLI YIL

Invesco’nun öngörüsüne göre, 2024’te iki farklı “yarı” yaşanacak: “2024’ün ilk yarısında küresel büyümede yavaşlamadan kaynaklanan inişli çıkışlı bir 'düşüş' bekliyoruz. Bireysel ekonomiler değişiklik gösterecek: En dayanıklı ABD… Euro Bölgesi ise yatay durumda büyüme gösterir.

Enflasyonda inişler çıkışlar olacak. Ancak önümüzdeki çeyreklerde enflasyon düşüşü göreceğiz. "

8) MERKEZ BANKALARI

UBS’in raporunda “Birincisi, ABD ekonomisinin daha yavaş büyümesini bekliyoruz. Avrupa'da büyümenin zayıf kalmasını ve Çin'in daha düşük ancak potansiyel olarak daha kaliteli bir büyümenin olduğu ‘yeni normale’ girmesini bekliyoruz." ifadelerine yer verildi.

9) FAİZ İNDİRİMLERİ

UBS’in raporunun devamında ise "Merkez bankalarının 2024'te faiz indirimine başlamasını bekliyoruz. Üçüncü de siyasetin 2024'te çok büyük bir role sahip olacak olması…” denildi.

10) RESESYON – YUMUŞAK IİNİŞ

Kısa bir süre önce “Zor kısım bitti” diyerek 2024 için umutlu bir ön rapor yayınlayan Goldman Sachs, 5 temel yatırım temasını sundu:

1 - Uçak parkta: 2024’te enflasyon hedefine yaklaşılıyor.

2 - Büyük kaçış: Temel varlıklardan gerçek getirilerde 2008 krizi öncesi seviyelere dönüş olacak; yani daha geleneksel bir fırsat seti.

3 - Enflasyon sınırının gevşetilmesi: Enflasyonun daha fazla düşürülmesi, özellikle 2024'ün sonlarında zayıf bir "Fed hamlesi"nin kapısını açabilir.

4 - Enflasyondan çok büyümede ABD istisnacılığı: ABD için kesin. Başka ülkelerde de iyi huylu bir büyüme görülüyor.

5 - Karanlık taraf: Daha yüksek faizler, bazı uluslarla, kurumsal ve tüketici sektörlerinin cepleri için devam eden strese neden olur.

11) ÇİN

“Çin yeni normale girecek”

UBS’in raporunda 2024’ten 3 konuda gelişme beklendiğinin altı çizildi: “Birincisi, ABD ekonomisinin daha yavaş büyümesini bekliyoruz. Avrupa'da büyümenin zayıf kalmasını ve Çin'in daha düşük ancak potansiyel olarak daha kaliteli bir büyümenin olduğu ‘yeni normale’ girmesini bekliyoruz."

12) MAKRO RİSK YÖNETİMİ

Gerek Ukrayna Savaşı, gerek İsrail-Hamas savaşı, gerekse Tayvan krizi… Bu üç gerilimin 2024’te de devam etmesi bekleniyor.

İşte bu noktada Blackrock, yeni yıla damgasını vuracak bir kelimeye dikkat çekiyor: Makro risk… Blackrock raporunda, “Yatırımcıların yeni rejimde makro risklere ilişkin risklere karşı dikkatli olması gerektiğini düşünüyoruz” deniyor.

YATIRIMCILARA 2024 İÇİN 3 TAVSİYE

İsviçreli UBS Bankası, 2024 raporundaki “Yatırımcılar ne yapmalı?” başlığında yatırımcılara 3 tavsiyede bulundu: 

Bu yeni dünyada veriler daha erişilebilir hale geldi, ancak bu artık daha bilgilendirici değil. Sosyal medyanın yaygınlığı, her veri noktasının her zamankinden daha fazla güçlendirildiği anlamına geliyor.

Stratejileri hedefler ve değerlerle ilişkilendiren net bir plan, yatırımcıların giderek gürültülü hale gelen bir dünyada büyük resme odaklanmalarına yardımcı olabilir.
 

Temel senaryomuzda, 2024 yılında dengeli portföyler için olumlu getiriler bekliyoruz ve senaryo analizimiz, çoklu varlık çeşitlendirmesinin riskten korunma senaryolarında da etkili olması gerektiğini gösteriyor.

 

Uzun vadede, çeşitlendirilmiş, çok varlıklı bir portföye sahip olan yatırımcıların (geleneksel) veya sürdürülebilir.
 

Disiplin, başarılı yatırımın anahtarıdır: Doğru ‘temel’ strateji göz önüne alındığında, ‘piyasanın zamanlaması değil, piyasada geçirilen süre’ sözü zaman içinde geçerliliğini korudu.

 

Ancak aynı şekilde piyasalar da gelişiyor ve yatırımcıların ihtiyaçları da değişiyor. Bu nedenle yatırımcılar stratejik tahsisler, taktiksel tahsisler ve ‘uydu’ yatırım fikirlerine ilişkin planlarını düzenli olarak gözden geçirmelidir.


KAYNAK: DÜNYA GAZETESİ | EMRE ERGÜL