İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, bugünün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü olmasından ötürü bir mesaj paylaştı. Mesajında bu sene erkek cinayetine kurban giden kadınların sayısını açıklayan Vali Yerlikaya, bu doğrultuda alınan tedbirlerden bahsetti.

ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yayınladığı mesajda şiddetin her türlüsüne karşı olduğunun vurgusunu yaptı. Kadınların hiçbir şiddete veya ayrımcılığa maruz kalmadı bir dünyada yaşamanın hayalini kurduğunu açıklayan Vali Yerlikaya, İstanbul şehrinde kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için sivil toplum kuruluşları, medya ve kamu kurumlarının büyük çaba gösterdiğini dile getirdi. 

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı'nın 3 senedir uygulandığını belirten Vali Yerlikaya, 155, 156 Acil Çağrı Merkezleri, 112 ve Alo 183 Sosyal Destek Hattı'nın kesintisiz hizmet verdiğini aktardı.

ŞİDDETE MARUZ KALAN KADINLAR İÇİN 58 BİN'DEN FAZLA TEDBİR

KADES (Kadın Acil Destek İhbar Sistemi) sisteminin, yaptıkları önemli bir hizmet olduğuna dikkat çeken Vali Yerlikaya, şiddete maruz kalan kadınlar için 58 bin 817 önleyici ve koruyucu tedbiri yürürlüğe koyduklarını belirtti. 

Jandarma ve Polis teşkilatlarında "Aile İçi Şiddet, Kadın ve Çocuk Suçlarıyla Mücadele" büroları içinde kadın amir ve kadın personellerin görev aldığını belirten Vali Yerlikaya, geçen yıl 33 bin 101 aile içi şiddet olayı yaşandığını, bu yıl ise bu oranın yüzde 12 azalıp 29 bin 111'e gerilediğine dikkat çekti.

Bu yıl Türkiye'de 38 kadın hayatını kaybetti

Aile içinde yaşanan şiddet olayları kapsamında geçen yıl öldürülen kadın sayısının 47, bu yıl ise 38 olduğunu üzülerek açıklayan Vali Yerlikaya, şiddete karşı olan mücadelede sıfır tolerans göstererek çalışmayı sürdürdüklerini ve hedeflerinin kadına yönelik gerçekleşen şiddetin son bulması olduğunu söyledi.