Dünya genelinde yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında virüse karşı aşılama süreci birçok ülkede devam ediyor. İsrail'de aşılamanın ikinci aşamasının bu akşamdan itibaren başlaması ile ülkede koronavirüs (Covid-19) aşısının ikinci dozunu olan ilk kişi Başbakan Binyamin Netanyahu oldu.

"AŞI SEVKİYATI KONUSUNDA ANLAŞTIM"

Tel Aviv yakınlarındaki Ramat Gan'da bulunan Sheba Tıp Merkezi'nde aşının ikinci dozun, yaptıran Netanyahu, "Pfizer ile 16 yaşın üzerindeki tüm İsrail vatandaşlarını 2 ay içinde aşılamamızı sağlayacak büyüklükte aşı sevkiyatı konusunda anlaştım" dedi. Netanyahu'nun hemen sonrasında Sağlık Bakanı Yuli Edelstein de koronavirüs (Covid-19) aşısının ikinci dozunu yaptırdı.

AŞININ İLK DOZUNU DA BİRLİKTE YAPTIRMIŞLARDI

İsrail Başbakanı Netanyahu ve Sağlık Bakanı Edelstein, 19 Aralık'ta Alman BioNTech ile ABD'li Pfizer'ın geliştirdiği koronavirüs (Covid-19) aşısının ilk dozunu yaptırmıştı.

Diğer yandan İsrail, 9,3 milyonluk nüfusunun yaklaşık yüzde 15'ini aşılmasından sonra Covid-19'a karşı aşılama konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri oldu.