Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in açıklamaları şöyle:

İnsansız hava araçları kendi alanında önünü açmış durumda. Ülke sayısını saymıyoruz, çeşitli ürünler çeşitli ülkelere gidiyor. Bizlerin bu sayıyı takip etmesinin anlamı yok. Akıncı'nın envantere gireceği gün çok yakın. Hava savunma konusu ilginçtir. 3 sene önce hiç yerli sistemimiz yoktu, 2 yılda biz Sungur'u, Hisar A+ ve Hisar O+'yı hizmete sunuyoruz. Türkiye böylece kademeli hava savunması konusunda birçok ürünü sahaya vermiş olacak. Biz geleceğin hareket ortamını insansız araçların olacağını öngördük. Hava araçlarında gördük. İnsan hayatını en az riske atacak şekilde otonom ve uzaktan kumandalı sistemlerin harekat ortamında olmasını öngörüyoruz. Bunun da tüm hazırlıklarını şimdiden yapmak gerekiyor. Ürünleri çeşitli kademe ve seviyelerde hayata geçirmiş olacağız.

MİLLİ MUHARİP UÇAK 2 YIL SONRA UÇACAK

Milli Muharip bir uç nokta. Havacılığın kızıl elması. Jet motorlu insansız hava aracımız geliyor olacak, jet uçağımız da geliyor olacak. 2023'te hangardan çıkıyor olacak. 2 yıl sonra da ilk uçuşunu gerçekleştirmesini bekliyoruz. İnşallah Türkiye bu konuda zoru başaracak.

F35 VE S400 İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

F35 ve S400 konusunda çıkan problemlerin problem kaynağı biz değiliz. Problem çıkaran ülke ABD. Problemlerin yersiz çıktığını düşünüyoruz. Biz iki sistem için masaya oturduk. Konuyu bu şekilde gündeme getirdi. Görüşmeler iki sistem üzerineydi. Doğrudan alımdan çok daha öte bir mesele o, görüşmeleri devam ediyor.