Kürt bölgesel hükümetinin güvenlik konseyine göre, Irak'ın yarı özerk Kürt bölgesinin merkezi Erbil'deki ABD konsolosluğu yakınlarındaki lüks bir bölgeye isabet eden füzelerin ardından dört sivil öldü ve altı kişi yaralandı.

İran Devrim Muhafızları açıklamasında, İsrail istihbarat teşkilatı Mossad'ın, Irak'ın Kürt bölgesindeki bir merkezini vurduğunu bildirdi. Bir başka açıklamada ise Suriye'deki IŞİD hedefleri de dahil olmak üzere “terörist yapılara” bir dizi balistik füze atıldığı ve bunların imha edildiği belirtildi.

Saldırılar, bölgede gerilimin arttığı ve Gazze'de devam eden savaşın daha geniş bir alana yayılmasından endişe edilen bir dönemde gerçekleşti.

İsrail-Hamas savaşının başladığı 7 Ekim'den bu yana Irak'taki İran destekli milisler, Washington'un İsrail'e verdiği desteğe misilleme olarak ve ABD askerlerini bölgeyi terk etmeye zorlamak amacıyla Irak ve Suriye'deki ABD güçlerinin bulunduğu üslere neredeyse her gün insansız hava araçlarıyla saldırı düzenliyor.

ABD'nin Pazar günü Husiler'in Kızıldeniz'in güneyinde USS Laboon'a doğru ateşlediği bir seyir füzesinin düşürüldüğünü bildirmesinden sonra Husiler, İsrail istikametinde ilerleyen gemilere saldırıların süreceğini bildirdi.

ABD: "Herhangi bir ABD tesisi vurulmadı ya da hasar görmedi"

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller, "İran'ın pervasız füze saldırılarını" şiddetle kınadıklarını söyledi. Miller, saldırıların "Irak'ın istikrarına zarar verdiğini" de kaydetti.

Kamuoyuna açıklanmayan ayrıntıları görüşmek üzere isminin gizli kalması koşuluyla konuşan bir ABD savunma yetkilisi, ABD'nin Kuzey Irak ve Kuzey Suriye'ye isabet eden füzeleri izlediğini ve saldırılarda hiçbir ABD tesisinin vurulmadığını ya da hasar görmediğini söyledi.

Yetkili, ilk belirlemelere göre saldırıların özensiz ve amaçlanan hedeflere zarar verdiğinin şüpheli olduğunu dile getirdi.

Iraklı bir güvenlik yetkilisi ise Erbil'in birkaç balistik füze ile hedef alındığını söyledi ancak daha fazla ayrıntı vermedi. İran destekli Iraklı milislerden bir yetkili ABD konsolosluğu yakınlarına 10 füze düştüğünü söyledi. İsminin gizli kalması koşuluyla bilgi veren bir başka yetkili de, füzelerin İran Devrim Muhafızları tarafından fırlatıldığını doğruladı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "bu korkakça saldırıyı kınadığını" belirterek, hem Bağdat yönetimini hem de uluslararası toplumu saldırılara sessiz kalmamaya çağırdı.

"İşadamı Dizayi öldürüldü"

Eski Irak milletvekili Mashan El Ceburi'nin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma göre, gayrimenkul ve güvenlik hizmeti şirketleri sahibi, önemli bir işadamı olan Peşrav Dizayi, aile üyeleriyle saldırılarda öldürüldü. El Ceburi, füzelerden birinin Dizayi'nin evinin yanında, Selahaddin beldesine giden yol üzerinde inşaat halinde olan sarayına düştüğünü söyledi. Bölgedeki diğer siyasiler de Dizayi'nin ölümünü doğruladı.

2022 yılında İran, Erbil'deki geniş ABD konsolosluğu yerleşkesinin yakınındaki füze saldırısının da sorumluluğunu üstlenmiş, bunun Suriye'de Devrim Muhafızları'nın iki üyesini öldüren İsrail saldırısına misilleme olduğunu söylemişti.

İran'ın dün yine geç saatlerde Suriye'nin kuzeyinde gerçekleştirdiği diğer saldırı, IŞİD’in bu ayın başlarında 2020'de ABD'nin insansız hava aracı saldırısında öldürülen İranlı bir general için düzenlenen anma törenini hedef alan iki intihar saldırısını üstlenmesinin ardından geldi. Kerman'daki saldırıda Devrim Muhafızı General Kasım Süleymani'nin onuruna düzenlenen törende en az 84 kişi ölmüş ve 284 kişi de yaralanmıştı.

İran geçtiğimiz ay İsrail'i, Şam'da bir mahalleye düzenlediği hava saldırısında İranlı General Seyid Razi Musavi'yi öldürmekle suçlamıştı.

KAYNAK: VOA