Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şu ifadeleri kullandı: "Otomobil piyasasında ilk hareketlilik Şubat ayı itibariyle başlamıştı. Mart ayında artarak devam eden satış adetlerinin ardından yaklaşan Ramazan Bayramı etkisiyle Nisan ayında da hareketlilik artarak devam ediyor. Yaz sezonunun yaklaşması sebebiyle sıfır ve ikinci el otomobil piyasasında hareketlilik önümüzdeki aylarda da sürecektir.

Özellikle ikinci elde sözünü ettiğimiz hareketlilik şu an için beklenen seviyenin altında olmasına rağmen sıfır otomobilde yaşanan fiyat artışları sonrası ikinci el otomobil daha cazip konumda olduğundan, kullanıcı tercihinin ikinci el piyasasına kayarak ikinci elde beklenen seviyeye yaz aylarında ulaşılacağı ve yılın ikinci yarısının “otomotivde ikinci el dönemi” olacağı kanaatindeyiz.

"TALEP ARTACAK"

Otomobil fiyatlarını etkileyen ana unsur döviz kuru ve maliyetler. Bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda özellikle yaz ayları ve sonrası otomobil fiyatlarında artış görülebilir. Fiyatları belirleyen diğer önemli faktörlerden bir tanesi de talep. Yaz ayları itibariyle öngörülen seviyenin yakalanması ile beraber talep artacağından, döviz kurunda bir değişim olmasa dahi artan talebe istinaden otomobil fiyatlarında artış görülebilir. Ancak Ticaret Bakanlığımızın aldığı tedbirler ve bu sayede sağlanan piyasa koşulları neticesinde fiyat artışları geçmiş yıllardaki gibi olağan dışı ve hızla değil, belirttiğimiz faktörlere paralel olarak kabul edilebilir oranlarda olacaktır.

"İNDİRİMLER YÜZDE 30'U BULDU"

Sıfır otomobilde liste fiyatları sabit tutulurken birebir irtibat noktasında %20-25 oranında oldukça önemli oranda indirimler sunuluyordu. Bu süreçte artan döviz kuru ve enflasyon da düşünülürse geçmiş dönemde yapılan indirimlerin %30 gibi ciddi oranları bulduğunu söyleyebiliriz. Aralık ayı itibariyle maliyetlere bağlı olarak sıfır otomobilde yapılan bu indirimler aydan aya kademeli olarak azaltılmaya başlamıştı.

İKİNCİ ELDE 'ZAM' UYARISI

Özetle kampanyalar devam etmesine ve liste fiyatları sabit olmasına rağmen, sunulan indirimler aydan aya azalarak bu manada otomobil fiyatlarının arttığı bir dönem oldu. Elbette bu süreçte yine maliyetlere bağlı olarak liste fiyatlarında artışa giden markalar da var. Dolaylı ve direkt olarak maliyetlere etki eden unsurlarda artışlar devam ettiği takdirde sıfır otomobil fiyatları da artmaya devam edecektir. Fiyatlar noktasında ikinci el piyasasına özel bir parantez açmakta fayda var. Sıfır fiyatları kademeli olarak artmasına rağmen, ikinci elde kış aylarında yaşanan durağanlık sebebiyle fiyatlar neredeyse sabit kalmıştı. Mevcut dönemde de halen sıfır fiyatlarına paralel oranla yükseliş olmadığını ve bu sebeple fiyat makasının olması gerekenden daha fazla açılarak ikinci el otomobil fiyatlarının daha cazip konuma geçtiğini söyleyebiliriz. İkinci el otomobil piyasasında beklenen talebin ilk emareleri başlamış durumda. Yaz ayları itibariyle beklenen talebin yakalanmasıyla beraber ikinci el fiyatları bu süreçte sıfır otomobile istinaden bir miktar daha fazla oranda yükseliş gösterebilir. Tüm bu piyasa koşulları ve süreç değerlendirildiğinde, içinde bulunduğumuz dönemde otomobil almayı düşünen vatandaşlarımızın tercih, ihtiyaç ve bütçelerine göre ikinci el veya sıfır otomobil almaları avantajlı olacaktır.

EN ÇOK HANGİ OTOMOBİLLER SATILIYOR

Gerek sıfır gerekse ikinci el otomobil piyasasında en çok tercih edilen otomobillerin başında C Segment aile otomobili Fiat Egea ve B Segment Hatcback otomobil olan Renault Clio geliyor. Yine Renault Megane, Toyota Corolla gibi benzer segment araçlar sunduğu konfor, işlevsellik ve fiyat performansı sebebiyle en çok tercih edilen otomobiller arasında. Son yıllarda Çin Menşeli markaların yaptığı atılımlar neticesinde özellikle Chery markası da sahip olduğu modellerle kullanıcı beğenisi kazanarak bu listenin ilk sıralarında yer almış durumda.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneğinin (ODMD) mart ayı verilerine göre, geçen ay ülke genelinde 109 bin 828 adet otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleşti.

Geçen ay otomobil satışları 2023'ün aynı dönemine göre yüzde 9,9 artarak 87 bin 71 adede ulaşırken, hafif ticari araç pazarı ise yüzde 7,9 azalışla 22 bin 757'ye geriledi.

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık mart ayı ortalama satışlarına göre ise yüzde 50,9 artış gösterdi.

Otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, ocak-mart döneminde yıllık bazda yüzde 25,2 artarak 295 bin 519 adet olarak gerçekleşti.

İlk çeyrekte otomobil satışları yüzde 33,05 artarak 233 bin 389 adede, hafif ticari araç pazarı ise yüzde 2,6 yükselişle 62 bin 130 adede ulaştı. oldu.

Ocak-mart döneminde satılan otomobillerin yüzde 67'si benzinli, yüzde 14,2'si hibrit, yüzde 10,8'i dizel, yüzde 7,1'i elektrikli, yüzde 0,9'u ise otogazlı araçlardan oluştu.

Pazar liderliğini koruyan Renault, yılın ilk üç ayında geçen yıla göre satışlarını yüzde 93 artırarak 32 bin 24 araç sattı.

İkinci sırada yer alan Fiat üç ayda 23 bin 892 araç sattı ancak geçen yılın aynı dönemine göre satışlarının yüzde 30,5 azalması dikkat çekti.

Listede yer alan sürpriz marka ise Chery oldu. Şirket geçen yıl üç ayda 629 araç satarken, bu yıl rakamı yüzde 2359 artırarak 15 bin 467'ye çıkarma başarısını gösterdi.

Toyota Ocak - Mart 2024 tarihlerinde önceki yıla göre satışı yüzde 120 yükselterek 14 bin 337 araç sattı.
Fransız Peugeot üç ayda 12 bin 980 araç satışıyla geçen yılın yüzde 4,3 gerisinde kaldı.

Fransız Peugeot üç ayda 12 bin 980 araç satışıyla geçen yılın yüzde 4,3 gerisinde kaldı.

Listenin 6'ncı sırasında yer alan Hyundai'de geçen yıla göre büyük değişim olmadı. Şirket üç ayda 12 bin 959 araç sattı.

Citroen üç ayda 12 bin 602 araç sattı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 82'lik bir artış görüldü.

Alman Volkswagen, 12 bin 329 satışla listenin 8'inci sırasında kendine yer buldu.

Opel geçen yıla göre satışlarını yüzde 15,75 artırarak 11 bin 229 araç sattı.

Dacia'nın satışları bu yıl yüzde 10 düşerek üç ayda 10 bin 889 olarak kayda geçti.