Geçtiğimiz akşam 19.00 sıralarında Başakşehir Kayabaşı Mahallesi'nde bulunan gölette meydana gelen olayda, yaşları 8-10 arasında olan yabancı uyruklu 3 çocuk serinlemek için gölete girdi.

Çocuklardan biri bir süre sonra sudan çıkarken, diğer 2 çocuk suda kayboldu. Kardeşlerinin suda kaybolması üzerine paniğe kapılan çocuk hem çevredekilerden yardım istedi hem de yakında bulunan evine, annesine haber verdi.

Çocuğun sesini duyan çevredeki yurttaşların ihbarı üzerine olay yerine itfaiye, polis, sağlık, AFAD ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Su Altı Arama Kurtarma (İSAK) ekipleri sevk edildi. İSAK ekipleri, yapılan çalışmalar sonucu uzun süre boyunca suda kalan 2 çocuğun cesedine ulaştı.

Yaralı çocuğun ise tedavisinin devam ettiği öğrenildi. 2 çocuğun cansız bedeni, otopsi işlemleri için Adli Tıp'a kaldırıldı. Çocukların annesinin özel bir kolejde İngilizce öğretmenliği yaptığı, babalarının ise bir süre önce vefat ettiği edinilen bilgiler arasında yer aldı. Çocukların ailesi herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Göletin, dere yatağı olması sebebiyle İSKİ'nin sorumluluk alanında kaldığı edinilen bilgiler arasında yer alırken, bölgenin uzun bir zamandır sazlık olduğu öğrenildi.

Mısırlı kardeşlerin cenazelerini almak için akrabaları ve komşuları Adli Tıp Kurumu morguna gelerek cenaze işlemleri için müracaatta bulundu.

Mısırlı kardeşlerin boğularak hayatını kaybettiği göletin çevresinde oturan komşuları Mehmet Aydın, gölet çevresinde önlem alınmadığını kendi imkanları ile çevresinde uyarıda bulunduklarını belirterek, 'Yapay gölet var orada, dibi çamur ve balçık. Çocuklardan birisi gölete giriyor, küçük kardeşinin çırpındığını görünce abisi de giriyor ve birbirlerine sarılıp orada boğuluyorlar. Gölete girmek yasak ama çevresine güvenlik önlemi lazım, yetkililerden yardım istiyoruz.

Gölette boğulan Mısırlı iki kardeşin Başakşehir'de cenazelerinin kaldırılıp evlerine yakın yerde toprağa verileceği kaydedildi.

Kendi önlemimizi kendimiz alıyorduk, biz engellemeye çalışıyorduk ama bu kez engel olamadık. Siteye yakın bölgede hayvanların otladığı ve girilmesi yasak olan bir gölet. Burada İBB hiçbir önlem almadı. Etrafı çevrilmedi. Burada gölete girenler olduğu zaman bizler uyarıyoruz fakat çocuklar bu uyarılara uymuyor. İki çocukta sitenin çevresindeki açık olan tellerden çıkarak gölete girmişler. Çocukların ailesi Mısırlı annesi İngilizce öğretmeni babası ise birkaç yıl önce Mısır'da trafik kazasında hayatını kaybetmiş. Anne zor şartlarda burada hayatını sürdürmeye çalışıyor. Önce kocasını sonrada iki çocuğunu kaybediyor'' dedi.

5 yaşındaki Edanur Gezer, 26 Nisan'da ailesiyle gittiği piknikteki su dolu çukura düşerek hayatını kaybetmişti.

 

KAYNAK:beyazgazete.com