İçişleri Bakanlığı, 17 günlük tam kapanma döneminde vatandaşların sıkça sorduğu sorularına cevap verdi

İçişleri Bakanlığı, sıkça sorulan 5 soruyu cevapladı.

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, kapanma sürecinde sıkça sorulan sorular cevaplandı.

Soru. Optisyenlik müesseseleri kısıtlamalara tabi midir?

Cevap: Tam kapanma dönemi süresince uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamaları esnasında optisyenlik (gözlükçüler)müesseselerinin faaliyetlerine geçici olarak ara vermeleri gerekmektedir.

Öte yandan göz doktorları tarafından düzenlenen reçetelerin geçerlilik süresinin 10 gün olması ve tam kapanma süresi içinde gözlükleri zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması amacıyla Valilikler/Kaymakamlıklar doğrultusundan her ilçede bir nöbetçi optisyenlik müessesenin açık olması sağlanacaktır.

Nöbetçi optisyenlik müessesesinin çalışanları; Valilik/Kaymakamlık nöbet listesiyle beraber “çalışma izni görev belgesi” formunu manuel düzenlemek ve denetim faaliyetleri esnasında kolluk kuvvetlerine ibraz etmek ile ikametle işyeri arasındaki güzergah ve zaman dilimi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacaklardır.

Soru. Yaptığı işin tabiatı gereği gün içinde birden çok yere gitmesi gereken elektrik ve doğalgaz tamir/bakım ekipleri ile veteriner gibi şahısların izinleri, işyeri-ikamet arasındaki güzergahla sınırlı mıdır?

Cevap: Tam kapanma döneminde oluşturulan sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulan şahıslara dair oluşturulan denetimlerde kollluk birimlerince şahısların durumlarının; muafiyetin nedeni, süreyi ve güzergahı ile uyumlu olup olmadığı denetim edilmektedir.

Bu hal genel kural olmakla birlikte sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan ve gerçekleştirdikleri işin tabiatı gereğince gün içinde birden çok yerde bulunmaları gereken elektrik ve doğalgaz tamir/bakım ekipleri ile veteriner gibi şahısların, günlük iş planlarını göstermeleri halinde kolluk kuvvetlerince yapılacak denetimlerde ikamet-işyeri güzergah kısıtlamasının yanı sıra bu haller da göz önünde bulundurulacaktır.

Soru. Tarımsal üretim faaliyetleri çerçevesinde sokağa çıkma kısıtlamalarından istisna tutulan çiftçilerin çalışma izni görev belgesi almalarına lüzumu var mıdır?

Cevap: Genelgemizle tam kapanma döneminde tarım ve orman faaliyetlerinin devalılığını sağlamak amacıyla “Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanların” sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmaları kararlaştırılmıştır.

Bu doğrultuda tarımsal üretim faaliyetlerinde bulunduğunu İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden alınan “Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi” ya da Ziraat Odalarınca verdiği ve verildiği senenin tasdikini taşıyan “Çiftçi Belgesini” ibraz ederek meydana koyan çiftçilerimizin ilaveten e-başvuru sistemi üzerinden “çalışma izni görev belgesi” almalarına lüzumu bulunmamaktadır.

Çiftçilerimizin, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden alınan “Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi” ya da Ziraat Odalarınca verdiği ve verildiği senenin tasdikini taşıyan “Çiftçi Belgesini” ibraz etmek, tarımsal üretim faaliyetlerinde çerçevesinde kalmak ve tarımsal üretimi gerçekleştirdiği bölge ile ikameti arasındaki güzergah ve zaman dilimiyle sınırlı kalmak kaydıyla, kolluk kuvvetlerince yapılacak denetimlerde başkaca bir belge sunmalarına lüzumu bulunmamaktadır.