v'nc tam 451 bin vatandaşa toplam 5 milyar tazminat ödenmesine karar verdi. Güvenlik birimlerince yapılan başarılı operasyonlar sayesinde artık çökme noktasına gelen eli kanlı bölücü terör örgütü PKK'dan zarar gören vatandaşların yaralarını devlet sardı. İçişleri Bakanlığı'nın, vatandaşların zararlarını karşılamak için illerde vali yardımcıları başkanlığında zarar tespit komisyonları oluşturmuştu. Bugün itibari ile sayıları 48'i bulan komisyonlar, vatandaşların yapmış olduğu müracaatları titizlikle ele alınıp değerlendiriyor.

EN FAZLA BAŞVURU BU 2 İLDEN

Bu kapsamda komisyona, 19 000 50'si geride bıraktığımız yıla ait olmak üzere bugüne dek toplamda 495 bin 385 müracaat yapıldı. Yapılan başvurulardan 451 bin 27'sinde tazminat ödenmesine karar verildi. Henüz karara bağlanmayan 44 bin 358 müracaatnun da bu sene içerisinde sonuçlandırılması bekleniyor. Başvuruların en fazla Hakkâri ve Mardin'den yapıldığı bildirildi.

MAĞDURİYETLERİ GİDERİLECEK

Başvurusu olumlu sonuçlandırılan ve sulhname imzalayan yurttaşlara 5 milyar 218 milyon 826 bin 675 TL ödendi. Bu sayede vatandaşların zararları karşılanmış oldu.

YARALAR SARILACAK

Türkiye Gazetesi'nde yayınlanan habere göre vatandaşların yaralarını sarmaya devam edeceklerini dile getiren yetkililer "Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun çerçevesinde, terörle mücadele kapsamında sürdürülen faaliyetler nedeniyle zarar gören vatandaşların zararlarını karşılıyoruz. Vatandaşlarımız için her çeşit imkânı seferber ediyoruz" dedi.