Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımladığı açıklamasına farklı biçimlerde cevap vereceğini açıkladı.

Amerikan Reuters haber ajansına açıklama yapan Kalın, Biden'ın açıklamasına yönelik “Gelecek günlerde ve aylarda değişik biçim ve derecelerde tepkiler olacaktır." ifadelerini kullandı. Ankara'nın bu hususta ne tür adımlar atacağına dair ayrıntı vermeyen Büyükelçi Kalın, "Yeri ve zamanı geldiği zaman bu talihsiz ve haksız bildiriye gerekli tepkiyi vereceğiz." şeklinde konuştu.

TBMM'DEN AÇIKLAMA YAPILACAK

Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) pazartesi günü Biden'ın açıklamasına dair açıklama yapacağını bildiren Kalın, Amerikalı yetkililerin Türkiye'ye yapılan açıklamanın Türkiye'ye yönelik potansiyel tazminat davlarına meşru zemin teşkil etmeyeceğini söylediklerini kaydetti. Kalın, "Türklerin, atalarımız Osmanlıların soykırım yaptığını iddia etmek amacıyla bütün yaşananları bir kelimeye indirgeyip tek kelime ile kabul edilemez. Tarihsel gerçekler bu gerçeği desteklemiyor." ifadelerini kullandı.

Biden, 1915 olaylarının yıl dönümü olan 24 Nisan'da yaptığı açıklamada, "Her sene bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve bu tür bir zulmün bir daha yaşanmaması amacıyla taahhüdümüzü yeniliyoruz." ifadesini kullanmıştı.