İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kendi mülkiyetinde bulunan gazete ve ürün satış büfelerinin yetkisini İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Ticaret A.Ş'ye devredilmesinde karar kılmıştı. 

Alınan bir başka kararla büfe kiralarına ortalama olarak yüzde 500'lük oranda bir zam yapılarak büfe sahiplerinden yenileme işlemi için 80 ila 300 bin lira arası bir ödeme talep edildi. Gazete satış büfesi sahipleri, bu parayı ödeyemeyeceklerini bildirerek isyan etti.

Dükkan 15 bin lira kazanır ve bunu giderlere verirse nasıl geçinecek?

56 yaşındaki Ayhan Akcan, çocukluğundan beri gazete satışı yaptığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

 

"9 bin lira kira, vergisi ve giderleriyle beraber 15 bin lirayı bulur. Zaten bu dükkan 15 bin lira kazanır ve bunu giderlere verirler ise, buradaki insanlar hayatlarını nasıl idame ettirecekler? Benim bugünkü güncel kiram 2 bin 500 lira. 9 bin lira isteniyor, ayrıca kiradan düşülmek kaydıyla 90 bin lira yenileme için para istediler."

'BURADA ÜÇ AİLE EKMEK YİYOR, BU ÇOK FAHİŞ BİR ÜCRET'

Sultanahmet'te bir büfede 20 yıldır iş yapan 44 yaşındaki Atilla Aydoğdu ise, "Aylık 8 bin lira çıkaracak kadar para kazanılmıyor. Ve burada 3 aile ekmek yiyor. Bu çok fahiş bir ücret. Ne yaparız bilmiyorum. Kapatır mıyız, devam edebilir miyiz. Büfelerin yenilenmesi için de 80 ila 300 bin lira arası bir ücret talep edilmiş. Bizden de 90 bin lira bir talep oldu." dedi.

 'PARAYI BULAMAZSAK BÜFE BAŞKASINA VERİLECEK'

 

Bir diğer işletmeci İlhan İplikçi de şöyle konuştu, kira artışlarının yüzde 600 civarında olduğunu belirterek, "Bunu ödeme imkanımız kesinlikle yok. Ayrıca bizden 7 gün içinde 300 bin lira para isteniyor. Bu parayı bulmamız imkansız. Eğer bu parayı bulamazsak, işyerimizin ihale ile başkasına verileceği belirtiliyor. Sanıyorum bu olay belediye başkanının bilgisi dışındadır. Mutlu bir haber bekliyoruz. İstediğimiz eski kiralarımızın devam etmesi. Bunu karşılayamayız." dedi.