Başkent Amsterdam’daki açılış sırasında kent sokaklarında Filistin’e destek gösterisi vardı. İsrail cumhurbaşkanının Amsterdam ziyareti ve Gazze’de devam eden askeri operasyonlar müze yakınlarında toplanan kalabalık tarafından protesto edildi.

Hollanda Kralı Willem-Alexander, Başbakan Mark Rutte’nin de katıldığı müze açılışı öncesinde İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ve yetkililer Portekiz Sinagogu’nu ziyaret etti.

Waterloo Meydanı’nda toplanan protestocular “Özgür Filisin” “utanın” sloganları attı, müzeyi ve müzede anılan şeyleri değil, Herzog’un gelişini protesto ettiklerini söyledi.

Amsterdam’daki müzede Hollanda’dan sınırdışı edilen ve Nazi kamplarında öldürülen 102 bin Yahudi’den bazılarının yaşam hikayelerine yer veriliyor. Hollanda Ulusal Holokost Müzesi’nde ayrıca, ülkeden sınırdışı edilmeler başlamadan önce 2. Dünya Savaşı sırasında Alman işgali altında yaşanan zulmün tarihine de yer veriliyor.

Müze, yaklaşım 600 Yahudi çocuğun Nazi zulmünden kaçmasına yardım etmek için kullanılan eski bir öğretmen okulu binasına kuruldu.