Hırdavat sektörünün 2023 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 2 düşüşle 11,6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğinin bilgisini paylaşan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) ve HISİAD Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, sektörün en büyük pazarının yüzde 4,5'lik pay ile AB olduğunu, ihracatta ise ilk 3 sırayı Almanya, Rusya ve Irak'ın aldığını belirtti. Hırdavat sektörü temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda konuşan Tecdelioğlu İDDMİB olarak üyelerle buluşmaya, bilgilendirmeye, veri ve bilgileri aktarmaya devam ettiklerini söyledi.   Ticaret Bakanlığı'nın fuar desteklerinden faydalanmaları konusunda üyeleri bilgilendiren Tecdelioğlu, ihracata yeni başlayan firmalarla ilgili uzun zaman önce yüzde 50 destekli ihracat koçluğu programı başlattıklarını vurgulayarak, üyelerin Hardware365 adı altında hazırlanan dijital platforma katılmaya davet etti. Tecdelioğlu, üyelerin ayrıca İMMİB Online İşlemler'i takip ederek tüm güncel verilere rahatlıkla ulaşabileceklerinin bilgisini paylaştı.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB); katma değerli ihracatı artırma, sektör sorunlarını belirleme, firmaların finansal sorunlarına çözüm arayışı, Ar-Ge konusunda üyelerin gelişimi, yeni teknolojilerden ve son gelişmelerden sektörün haberdar olması adına düzenlenen sektör buluşmalarına devam ediyor. Hırdavat sektörü temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda konuşan İDDMİB Başkanı Çetin Tecdelioğlu, sanayi sektörleri arasında en çok ihracat yapan 6'ncı sektör olan Demir ve Demir Dışı Metaller sektörünün 2023 yılı ihracatının 12,7 milyar dolarla genel ihracattan yüzde 5,6 pay aldığının bilgisini paylaştı. 2023 yılında deprem, Rusya-Ukrayna ve İsrail-Filistin savaşlarının ekonomiye etkisini hep birlikte yaşadıklarını ifade eden Tecdelioğlu, 2023 yılı içinde birliğin 9 Heyet, 11 Fuar katılımı ve 4 Uluslararası Konferansta sektör temsiliyeti gerçekleştirdiklerini belirtti.

EN ÇOK İHRACAT AVRUPA ÜLKELERİNE

Hırdavat sektörünün 2023 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 2 düşüşle 11,6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini kaydeden Tecdelioğlu, "Hırdavat sektörünün en büyük pazarı yüzde 4,5'lik pay ile AB oldu. Dünya geneline baktığımızda ise ilk 3 ülke Almanya, Rusya ve Irak gözükmektedir. Maalesef küresel belirsizliklerin ve coğrafyamızda jeopolitik risklerin arttığı bir yıl bizi bekliyor. En büyük ikinci pazarımız ABD'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda ülkede seçmen bu yıl sandık başına gidecek. Bu ülkelerde yapılacak seçimleri ve olası değişimleri yakından takip ediyoruz. Yönetim olarak, her sektörün bu yıl ABD pazarına yönelik en az 1 ticaret heyet gerçekleştirmesini hedefliyoruz." dedi.

AVRASYA HIRDAVAT FUARI’NA YOĞUN İLGİ

Tecdelioğlu, sektör olarak yaklaşık 850 bin kişiye istihdam sağladıklarını, Türkiye’nin her ilinden dünyaya ihracat gerçekleştirdiklerini vurguladı. Hırdavat sektörünün üretim, ihracat ve istihdamla yurt içi ve yurt dışında yaratılan değerle çok önemli bir sektör olduğunun altını çizen Tecdelioğlu, Bakanlıklarımızda, gümrüklerde, sivil toplum örgütlerin tamamında artık tanınıyoruz, biliniyoruz. Bu şekilde çok güzel çalışmaları hep birlikte sizlerle beraber yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz." dedi.

Bu yıl mayıs ayında üçüncüsü yapılacak Avrasya Hırdavat Fuarı Hardware Eurasia Fuarı’yla yurt içinden ve yurt dışından katılımcı firmalarla sektörü temsil edeceklerini kaydeden Tecdelioğlu, "Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen, yurt dışından alım heyetleriyle güçlendirilen ve yurt içinde de büyük müteahhitler ile gemi, tren, ulaştırma gibi birçok sektördeki satın almacıların sizlerle buluştuğu bir fuar olması için çalışmalarımız devam ediyor. Birbirini tamamlayan Bağlantı Elemanları Fuarı ve Hardware Eurasia Hırdavat Fuarı’nın aynı anda olması sektörün güç birliğini bir kez daha ortaya koymuş olacak. " dedi.

MİNİMUM MASRAFLA MAKSİMUM ÜRETİM

2023 yılının zor geçtiğini, 2024 yılında da aynı paralellikte zor bir yıl beklediklerini vurgulayan Tecdelioğlu, "Pandemi ve pandeminin tedarik zincirin kırılmasından dolayı yaratmış olduğu fırsatları iyi değerlendirdiniz ve büyüdünüz. Bu büyüme maalesef 2023 yılında kısmi olarak yavaşladı. 2024'te de maalesef şu an görünüm küçülmeyle devam edecek gibi durmakta. Enflasyonun yüksek olduğu, faizlerin yüksek olduğu, büyümenin yavaş olduğu, durağan olduğu bir coğrafyada biz hırdavatçılar olarak iş yapmamız gayet zor." dedi.

2024'te ciddi anlamda pazarın küçüldüğü, rekabetin arttığı, kârsızlığın ciddi boyutlarda olduğu aynı müşteriye alıcıdan çok satıcının gidip ziyaret ettiği bir döneme girildiğini belirten Tecdelioğlu, "Mevcut müşterilerin korunması, ürün çeşitliliği, değişik pazarlarda alternatif müşteri bulma, ihracata ağırlık vererek alternatif pazarlarda iş geliştirme ile bu zor günleri hep birlikte daha çok çalışarak aşacağız.” dedi.

DİJİTAL PLATFORMLARA ÇAĞRI

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) olarak üyelerle buluşmaya, bilgilendirmeye, veri ve bilgileri aktarmaya devam ettiklerini ve etmeye devam edeceklerini kaydeden Tecdelioğlu, yapılan çalışmalarla ilgili üyeleri bilgilendirdi. Ticaret Bakanlığı'nın fuar desteklerinden faydalanmaları konusunda da bilgi veren Tecdelioğlu, ihracata yeni başlayan firmalarla ilgili uzun zaman önce yüzde 50 destekli ihracat koçluğu programı başlattıklarını ve bu programdan mutlaka faydalanmaları gerektiğini ifade etti. Hardware365 adı altında yapılan dijital platformu anlatan Tecdelioğlu, "Bu dijital dünyaya firmalarınızı ücretsiz olarak buraya kaydettirin. Bu platformda birçok dil seçeneği ile CEO çalışmaları yapıp tüm dünyaya sizin ürünlerinizi tanıtmak için çaba sarf ediyoruz. Bu platformda firmalarınız, resimleriniz, web’leriniz, küçük videolarınız olsun. Ayrıca online işlemler ile ilgili İMMİB gerçekten dijital dünyada ciddi anlamda yol aldı. İMMİB Online İşlemler’i takip ederek şirketinizin anlık olarak hangi ülkeye ne kadar ihracat yaptığını, sektörde nerede olduğunu, sektör olarak büyüklüğünüzü, Türkiye'de ve dünyadaki büyüklüğünüzü analiz ettiğiniz, beyannamelerinizin hepsini gördüğünüz, üyelik hizmetleriyle ilgili bütün verileri, bilgileri üye olduğunuzu gösterdiğiniz, bankaların istemiş olduğu belgeleri buradan online aldığınız yani tamamen her şeyden haberdar olduğunuz bir platform. Gümrük işlemleri dışarıda yapıldığı için genelde çok haberdar olamıyoruz. Buradan çok net bir şekilde günlük takip edebilirsiniz." dedi.

Yeni pazarlara girebilmek ve ihracatı artırmak için birçok çalışmanın yapıldığını kaydeden Tecdelioğlu, bu kapsamda 2024 yılında Batımat Paris Fuarı, MITEX Rusya Fuarlarının çok önem arz ettiğini, bunun dışında Romanya, Rusya ve Irak'ta yapı malzemeleri komitesinin yapmış olduğu 3 fuarın daha olduğunun bilgisini paylaştı.