Tutuklu olan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı Cezaevi'nde tutuklu bulunan terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile SEGBİS yolu ile görüşme talebinde bulundu. Mezopotamya Haber Ajansı'nın haberine göre, Demirtaş Adalet Bakanlığı'na konu ile ilgili dilekçe verdi.

Demirtaş, dilekçesinde, "İmralı Cezaevinde Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit bu kaotik ortamı beslemekte, gerilimi giderek tırmandırmaktadır" ifadelerini kullanırken, "Hukuka, adalete, toplumsal barışa ve sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inanan bir siyasetçi sorumluluğuyla yaptığım bu başvurunun olumlu karşılanmasını umuyor, diliyorum" ifadelerine yer verdi.

İMRALI CANİSİ İÇİN SIRAYA GİRDİLER

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan, Mithat Sancar, Parti Sözcüsü Ebru Günay ve partinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi ve bebek katili Abdullah Öcalan’ın yeğeni Ömer Öcalan, İmralı Cezaevi’ni ziyaret talebiyle 20 Ekim’de Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştu.

'HEYKELİNİ DİKECEĞİZ' DEMİŞTİ

Selahattin Demirtaş, 2012 yılında bir mitingde yaptığı konuşmada, "Öcalan'ın posterini Kürdistan'da asmayacaklar da nerede asacaklar? Buna alışsanız iyi olur. Çünkü daha biz Başkan Apo'nun heykelini dikeceğiz heykelini. Bunu kafanıza yazın" demişti.