Yeni tip koronavirüs (covid-19) sebebiyle hayatımıza HES kodu uygulaması girdi. 81 ilin valiliklerine gönderilen yeni koronavirüs genelgeleri kapsamında, bir takım yeni tedbirler alındı. Bu tedbirlerden bazıları, bazı alanlara giriş yaparken HES kodunun gösterilmesiydi.

Vatandaşlar, yeni alınan covid-19 tedbir kararlarından sonra HES kodunun nasıl alındığı araştırmaya başladı. Peki, Hayat Eve Sığar (HES) kodu nasıl alınır? SMS, E-Devlet ve Hayat Eve Sığar uygulaması kullanarak nasıl HES kodu alınır? Haberimizin detaylarında, HES kodu almakla ilgili tüm merak edilenleri bulabilirsiniz...

 

E-DEVLET YOLUYLA HES KODU ALMA

E-devlet sistemi üzerinden HES kodu almak isteyen vatandaşlar, https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresine girerek HES kodu alabilir.

SMS YOLUYLA HES KODU ALMA

SMS kullanarak HES kodu almak isteyen vatandaşlar; HES yazıp boşluk bıraktıktan sonra T.C. vatandaşlık numalararını, seri numaralarının son 4 hanesini ve HES kodunun geçerlilik süresini yazarak 2023'e mesaj göndermelidir. Bilgiler, sırasıyla ve doğru bir şekilde yazılmalıdır.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İLE HES KODU ALMA

Uygulama içinden 'HES Kodu İşlemleri', ardından 'HES Kodu Oluştur' butonuna tıklanır. Kodun kullanım süresi belirlendikten sonra HES kodu 

Hayat Eve Sığar uygulaması telefona nasıl indirilir?

Uygulama hem iOS, hem de Android işletim sistemli telefonlara yüklenebiliyor. İndirme linklerini aşağıdan bulabilirsiniz.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASINI ANDROİD CİHAZLARA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASINI İOS CİHAZLARA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ