Gelen son dakika bilgisine göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, eski HDP Milletvekili Tuma Çelik hakkında "Nitelikli Cinsel Saldırı" suçu ile iddianame hazırlandı.

HDP'Lİ TUMA ÇELİK'İN TECAVÜZ DAVASINDA NELER OLMUŞTU?

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, seçim çalışmaları yaptığı esnada bu çalışmaları bahane ederek bir genç kadını kendi evine davet ettikten sonra burada bayıltmış, genç kadına zorla tecavüz etmişti. Yaşanan olaydan sonra genç kadını tehdit etmeye başlayan Çelik, milletvekili olması gerekçesiyle kendisine hiçbir şey olmayacağını savunarak, "En fazla gider yurt dışında yaşarım ama sen de ailen de bir daha insan içine bile çıkamazsınız." demişti.

HDP OLAYIN ÜSTÜNÜ ÖRTTÜ

Seçimlerden ötürü, yaşanan rezilliğin üstünü örten HDP'ye rağmen mücadeleye devam eden genç kadın, milletvekilinden şikayetçi oldu. Rezaletin ardından HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, istifa ettiğini duyurdu. HDP ise tepkilerin menziline girmemek için sembolik bir karar alarak zaten istifa eden Çelik'in partiden ihraç edilmesine karar verdi.

ÇOK GÜVENDİĞİ MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ

HDP'de yaşanan bu rezillik, Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Olaydan sonra HDP'li Tuma Çelik'in yargılanması istense de, yargının önünde Çelik'in milletvekili olması gibi bir engel vardı. Bu sebeple Çelik için bir fezleke hazırlandı ve vekilliği düşürüldü. Ardından hızlı bir şekilde yargı süreci başladı.