Güney Carolina eyaletinin eski valisi ve eski Başkan Donald Trump döneminin ABD Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi olan Nikki Haley, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adaylığı yarışından çekildiğini açıkladı. Haley'nin açıklamasıyla 5 Kasım'da yapılacak başkanlık seçiminin Demokrat Partili Başkan Joe Biden ile Cumhuriyetçi Partili eski Başkan Donald Trump arasında yapılması da neredeyse kesinleşmiş oldu.

52 yaşındaki Haley, Güney Carolina eyaletinin Charleston kentinde yaptığı açıklamada, “Seçim kampanyamı durdurma zamanı geldi, pişmanlık duymuyorum” dedi.

Süper Salı’da ön seçimin yapıldığı 15 eyaletten sadece birinde rakibi Trump’ı geride bırakan Nikki Haley üzerinde yarıştan çekilmesi yönündeki baskı artmıştı.

Trump'ın Cumhuriyetçi Parti başkan adayı olmasının muhtemel olduğunu söyleyen Haley, Trump'a destek açıklamasında bulunmadı. Haley, “Partimizdeki ve partimiz dışındaki kişilerin oylarını kazanmak artık Donald Trump'a bağlı. Umarım bunu başarır” şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletler'deki dış politika deneyiminden yararlanan Haley, ABD'nin küresel liderliğini sürdürmesinin önemli olduğunu söyledi. Kampanyası boyunca Haley, ABD'nin Ukrayna'nın Rusya'nın saldırılarına karşı kendini savunmasına yardım etmesi gerektiğini söylemişti.

Haley, Ukrayna'ya destek konusunda, "Eğer daha fazla geri çekilirsek, daha az değil daha fazla savaş olacak" dedi.

Haley, Süper Salı'da sadece Vermont eyaletinde rakibi eski Başkan Donald Trump’ı geride bırakmıştı.

Biden ve Trump büyük bir sürpriz olmazsa Kasım ayında başkanlık seçimlerinde karşı karşıya gelecek

Müttefikleri bile Haley'nin seçim kampanyasının yakında sona erebileceğini düşünmeye başlamıştı.

Süper Salı sonuçlarını Güney Carolina’da evinde ekibiyle birlikte takip eden Haley, sonuçlarla ilgili kameraların karşısına çıkıp bir açıklama yapmamıştı.

Seçim kampanyası sözcüsü Olivia Perez-Cubas, Haley’nin Vermont’taki başarısı ve diğer eyaletlerde aldığı oy oranının, Cumhuriyetçi Parti’nin birlikten uzak olduğunu gösterdiğini kaydetmişti.

Perez-Cubas, seçim sonuçlarının Cumhuriyetçi Parti seçmeninin önemli bir bölümünün Donald Trump’la ilgili ciddi endişelerini gösterdiğini de söylemişti.

Süper Salı sonuçlarıyla birlikte Trump’ın sahip olduğu delege sayısı 900’ü geçti. Partinin başkan adayı olmak için 1215 delegeye ihtiyaç var ve Trump’ın bu ay sonunda bu sayıya ulaşması bekleniyor.

Haley’e destek veren Cumhuriyetçi seçmen oranının ortalama yüzde 11-24 arasında olduğu belirtiliyor.

Genelde ılımlı ve üniversite eğitimi almış seçmenler Haley’e destek veriyordu

Trum’a ise çoğunlukla beyaz, 50 yaş üzeri ve üniversite eğitimi almamış, Cumhuriyetçi seçmen destek veriyor.

Haley, Pazar günü başkent Washington'da yapılan ön seçimde Trump’a üstünlük sağlamış ve Cumhuriyetçi Parti’de ilk defa ön seçimi kazanan kadın olarak kayıtlara geçmişti.