Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Koronavirüs (Covid-) tedbirleri kapsamında hafta sonu sokağa çıkma yasağı, kafe ve restoranların kapatılması ve akşam 21.00'den sonra sokağa çıkma kısıtlaması gibi yeni yasaklar getirilmişti. Yeni kısıtlamalar bir ayı aşkın süredir aralıksız devam ediyor. Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı ve yasaklar ne zaman bitecek gibi sorular merak ediliyor. İşte Bilim Kurulu üyesinden konuyla ilgili açıklama... 

BU HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeye göre, hafta sonu sokağa çıkma yasağı bu hafta da geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi devam edecek olup bu akşam saat 21.00'da başlayacak. Pazartesi sabah 05.00'da sokağa çıkma kısıtlaması sona erecek.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı tüm hafta sonunu kapsayacak.

YASAKLAR NE ZAMAN BİTECEK?

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, sokak kısıtlamalarının etkisinin çok güçlü olduğunu gözlemlediklerini belirterek, "Hasta sayısı yaklaşık 1 aylık süreçte 7 binden 1500 civarına düştü. Aşının ilk dozunun yapılacağı zamanı 15 Ocak gibi düşünsek, ikinci doz 28 gün sonra yapılacak, buna göre 15 Şubat sonrasında kısıtlamaların kaldırılmasını düşünmek daha uygun olacaktır" dedi. Prof. Dr. İlhan, hasta sayısı binin altına düşerse okulların da açılabileceğini belirtti.