Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ne zaman bitiyor? Korona virüse karşı aşı çalışmaları tüm dünyada hali hazırda devam ediyor. Dünyanın dört bir yanından aşılama çalışmalarına dair haberler gelmeye devam ederken hafta sonu sokağa çıkma yasakları bitiyor mu soruları da gündemdeki yerini almayı sürdürüyor. Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan hafta sonu sokağa çıkma yasağı kararı detayları merak ediliyor.. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ne zaman bitiyor? İşte hafta sonu sokağa çıkma yasağı saatleri ve detayları...

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ne zaman bitiyor?

İçişleri Bakanlığı'nca yayınlanan yeni koronavirüs tedbirlerinin yer aldığı genelgeye göre, 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi 21.00 ile 05.00 arası, hafta sonu cuma 21.00'den pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde genelgede belirtilen zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatler toplu ulaşım araçlarıyla yapılabilecek. 

Hafta sonu marketler, fırınlar, restoranlar açık mı?

Kısıtlama kapsamında hafta içi ve hafta sonu ekmek üretilen fırın/unlu mamul ruhsatlı iş yerleriyle bu iş yerlerinin ekmek satan bayileri açık olacak. Lokanta ve restoranlar cumartesi ve pazar günleri 10.00-20.00 arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek. Sokağa çıkma kısıtlamasına uyulabilmesi için istisna dışındaki tüm iş yerleri hafta içi 20.00’de kapanacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzerindekilerin temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacak. Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak.