Rusya-Ukrayna savaşının başından itibaren Rusya'da gündeme gelen seferberlik, kısmi de olsa 21 Eylül'de ilan edildi. Rusya’da seferberlik kararından sonra özellikle silah altına alınabilecek yaştaki erkekler ülkeden kaçmaya başladı.

İlandan saatler sonra kara ve hava yolun ile Rusya'dan çıkışlar başladı. Hava yolu şirketlerine yönelen aşırı taleple bilet fiyatları 4-5 kat artarken, kara yolunu kullanan Ruslar ise Finlandiya, Gürcistan ve Asya ülkelerinin sınırlarında yoğunluğa neden oldu.

Rusların en çok tercih ettiği ülkelerden biri ise Gürcistan oldu. Gürcistan-Rusya sınırında kilometrelerce araç kuyruğu oluştu.

Bu kapsamda resmi olmayan rakamlara göre 80 bin Rus vatandaşı Gürcistan’a geçti.

Gürcistan’da savaş nedeniyle ülkelerini terk eden 1 milyon Rusya ve Ukrayna göçmeni bulunduğu tahmin edilirken özellikle Tiflis adeta yeni bir şehre dönüştü.

Başkentte Rusların yoğunluğu o kadar hissedilir oldu ki barlar, kafeler, restoranlar Ruslar tarafından dolduruluyor.

Tiflis’te yaşayan Gürcü bir gazeteci, sabah saatlerinde Tiflis metrosundan paylaştığı bir kare ile şehirdeki nüfusun Ruslar ve Ukraynalılar ile nasıl artış gösterdiğini gözler önüne koydu.

ŞEHİRDE FİYATLAR ARTMAYA BAŞLADI

Başkentte savaştaki iki ülkenin vatandaşları huzursuzluk içinde.

Ukraynalı mültecilerin Rus vatandaşlarının varlığından duyduğu huzursuzluk şehirde hissedilirken artan nüfusla birlikte Tiflis’te ev ve gıda fiyatlarının yükseldiği, toplu ulaşımda alışılmadık bir yoğunluğun yaşandığı belirtiliyor.

ORDU’YA TESLİM OLAN YAŞLI RUSLAR

Diğer yandan kaçanlar gittikleri ülkelere yerleşmeye çalışırken kalanlar ise silah altına alınıyor.

Rusya'nın her bölgesinden askeri personele teslim olanlar otobüslerle birliklerine gönderiliyor.

Din adamlarının düzenlediği törenlerle teslim olan Rusların ise yaş ortalamasının yüksek olması dikkat çekiyor.