Almanya, Türkiye'ye destek olmak için deprem bölgesine yardım malzemeleri ve arama kurtarma ekibini gönderdi. Gece gündüz çalışan ekipler, aradan geçen 9 günün ardından ülkelerine dönüş yaptı.

International Search and Rescue (ISAR) ile Alman Federal Teknik Yardım Kurumuna (THW) bağlı arama kurtarma ekiplerinden oluşan yaklaşık 100 kişi, dönüşlerinde Köln-Bonn Havalimanı'nda Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Turhan Kaya'nın yanı sıra kalabalık bir grup tarafından Türk-Alman bayrakları ve yollara serilen çiçeklerle karşılandı.

Yardım ekiplerinin, görev yaptığı bölgede 4 kişiyi canlı olarak enkaz altından çıkardıkları belirtildi.

Yaklaşık 50 saat süren operasyonla çöken binanın altından çıkarılan 40 yaşındaki bir kadının ise ertesi gün hastanede yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşılmıştı.

Söz konusu kurtarma operasyonu televizyonlarda yayınlanmış ve kurtarma ekibinden doktor Daniel Lankers'in, "Zeynep hanım, Daniel burada korkma" sözleri hafızalarda kalmıştı.

Geri dönen ekipte yer alan Lankers, yaptığı açıklamada, "Hava soğuk, insanlar battaniyelerin altında soğuktan korunmaya çalışıyor. O insanlara saygı duyuyorum. Herkes ailelerini sevdiklerini enkaz altından kurtarmak için çalıştı. Biz de onlara küçük bir yardımda bulunduk. Çok güçlü insanlar." dedi.