Güney Kore Maliye Bakanlığı yapılan düzenleme çerçevesinde kripto para gelirlerinden 2022 senesi itibariyle vergi alınmaya başlanacak.

Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam-ki, daha önceden de açıkladığı gibi, ülkesinin kripto para birimlerinin sermaye gelirlerinden vergi alma planında değişiklik olmadığını, vergilendirmenin 2022'den itibaren başlayacağını açıkladı.

Seul, sanal varlık işlemlerinden elde edilen kazançlara yüzde 20 vergi koymayı planlarken, kripto yatırımcıları ise, vergilendirilmede hisse senedi işlemleri için uygulanan standartların uygulanmasını talep etti.

Buna göre, kripto para işlemlerinden elde edilen, senelik 2.5 milyon won (2,250 dolar) ve üzerindeki bütün gelirler yüzde 20 vergilendirilecek.

Hong, kripto para birimlerinin "maddi olmayan varlıklar" olduğuna işaret ederek, bunları para birimleri olarak etiketlemenin bir "yanlış anlama" olduğunu ve dijital token alım satımının yeni yasa dışı kaynak yaratma ve dolandırıcılık biçimlerine eğilimli bulunduğu için yatırımcıların yatırım kararları verirken uyanık olmaları gerektiği konusu ile ilgili uyardı.