Güney Afrika Sağlık Bakanı Joe Phaahla, koronavirüs vakalarında son dönemlerde yüksek artış olduğunu açıkladı.

Bakan Phaahla, Güney Afrika’nın 3 Aralık itibarıyla salgının 4'üncü dalgasında olduğunu vurguladı.

Güney Afrika Sağlık Bakanı Phaahlal, ükenin 9 eyaletinden 7'sinde tespit edilen Omicron varyantıyla mücadelenin, kısıtlamalara gidilmeden de yönetilebilir durumda olduğunu belirtti.

VAKA SAYILARINDA ‘MUAZZAM ARTIŞ’ VURGUSU

Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NICD) yetkilisi Michelle Groome tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde günlük vaka sayılarında ‘muazzam bir artış’ yaşandığı kaydedildi.

"DİĞER VARYANTLARA GÖRE DAHA BULAŞICI"

Groome, Omicron varyantının diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olduğuna dair ön bulgulara rastlanmakla birlikte varyantın henüz çok yeni olduğunu ve kesin bir sonuca varmak için en az 2-3 hafta zamana ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

SALGININ MERKEZ ÜSSÜ GAUTENG EYALETİ

Güney Afrika'da kaydedilen günlük vakaların yüzde 70'inden fazlasının, ülkenin en büyük kenti Johannesburg ve başkent Pretorya'nın bulunduğu Gauteng eyaletinde tespit edildiği görüldü.

Gauteng Sağlık Departmanı Yetkilisi Ntsakisi Maluleke ise eyalette hafta başında yüzde 19 seviyesindeki test pozitiflik oranının bugün itibarıyla yüzde 34'e yükseldiğini aktardı.

NICD verilerine göre, ülkede son 24 saatte tespit edilen 11 bin 535 Kovid-19 vakasından 8 bin 258'i bu eyalette kaydedildi.

Bugün kaydedilen vakalarla ülke genelinde toplam vaka sayısı 2 milyon 988 bin 132'ye yükseldi. Hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 21 artışla 89 bin 843 oldu.