Cildin UV ışınları tarafından yanması için sadece birkaç dakikalık yoğun güneş ışığı bile yeterlidir. Özellikle hassas ciltler için güneş yanığı oldukça büyük bir problemdir. Aşırı güneş ışığına maruz kalan cilt hasar görür ve uzun vadede bu durum cilt yaşlanmasını hızlandırır. Bu nedenle özellikle güneş kremi ile güneş yanığını önlemek önemlidir.

İşte güneş yanığına karşı doğal önlemler:

Karbonat

Karbonat da yanıkları yatıştırmak için birebirdir. Cildin pH'ını yeniden dengeler ve iltihap önleyici ve antiseptik özelliklere sahiptir.

Karbonatı su ile karşıtırarak doğrudan yanığa uygulanacak kompreslerle kullanabilirsiniz.

Yoğurt

Doğrudan yanığa kalın bir tabaka doğal yoğurt sürün, ardından güneş yanığının etkilerini yatıştırmak için 15 dakika bekletin. Yoğurt, iltihap önleyici özellikleri ile bilinen maddelere sahiptir.

Kavun

Kavun posası iltihabı yatıştırmak için mükemmel olan bol miktarda A vitamini içerir. Kavunu yağ asitleri açısından zengin tohumlarıyla öğüterek güneş yanığını yatıştırmak için doğal bir macuna sahip olabilirsiniz. Kavun posasını doğrudan yanık bölgesine uygulayın ve ardından yaklaşık 15 dakika boyunca üzerine bir bez koyun. Ardından ılık su ile nazikçe durulayın.

Sirke

Güneş yanıklarını yatıştırmak ve cilt tahrişini önlemek için beyaz sirke veya elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Sirkenin pH'ı cildin pH'ını yeniden dengelemeye yardımcı olurken yoğun bir tazelik hissi sağlar. Bir kapta sirkeyi soğuk suyla karıştırın ve ardından 5 dakika boyunca tahriş olmuş cilde doğrudan uygulayın. Gerekirse arka arkaya iki veya üç kez uygulamayı tekrar edin.

Sarı kantaron

Sarı kantaron çiçekleri yatıştırıcı, iyileştirici ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Güneş yanıklarını yatıştırıcı yeteneklere sahiptir. Yağını doğrudan cilde uygulayabilir veya faydalarını çoğaltmak için uçucu bir yağ ile karıştırabilirsiniz. 80 damla sarı kantaron yağını 20 damla lavanta yağı ile karıştırabilirsiniz. Ardından karışımı doğrudan güneş yanığının olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Nane

Biraz su ve nane ile cilde bir kompres uygulayabilirsiniz. Nanenin ferahlatıcı etkisi sayesinde cilt rahatlar. Diğer bir seçenek, nane çayıdır. Nane çayı yapın, soğumaya bırakın ve güneş yanığı üzerine sürün.

Aynısefa yağı

Yatıştırıcı ve iyileştirici özellikleri ile bilinen aynısefa yağı, içeriğindeki karoten ve A vitamini sayesinde cildi yenilemek için mükemmeldir. Güneş yanığına karşı, küçük bir damla damlatmanız ve ardından cilde nazikçe masaj yapmanız yeterlidir. Bir kez uygulandıktan sonra daha fazla etkinlik için gece boyunca durulamadan bırakın. Yüzünüzde güneş yanığı varsa göz çevresine uygulamamaya dikkat edin.