GÜMÜŞ SUYU NEDİR?

Gümüşsuyu diğer bir ismi ile kolloidal gümüş olarak bilinmektedir. Özellikle bir sıvı içerisinde asılı kalan gümüş parçacıkları olarak da nitelemek mümkündür. Her ne kadar bu parçacıkların büyüklükleri yani boyutları değişkenlik gösterse dahi, aslında o kadar küçüktürler ki, ‘nanopartiküller’ biçiminde ifade edilirler. Yani çıplak gözle görülmeyecek kadar küçüktürler. Eski dönemlerde antibiyotik geliştirilmeden önce bu konuda gümüş suyu enfeksiyon hastalıklarına karşı kullanılan bir tedavi yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Aynı zamanda bakteriyel ve bu gibi viral enfeksiyonlar karşısında oldukça güçlü bir savunma mekanizması oluşturduğu biliniyor.

FAYDALARI NELERDİR?

Hem gündelik yaşamda meydana gelebilecek olası sağlık sorunları hem de hayati önem taşıyan hastalıklar için gümüş suyu oldukça faydalıdır. Popüler bir tedavi yöntemi olarak öne çıkan Gümüşsuyu, özellikle doğrudan bağışıklık sistemi için güçlü bir etki oluşturur.

- Bakteri, fungal ve benzeri viral enfeksiyonlara karşı direnç gösterir.
- Birbirinden farklı enfeksiyonlar ile savaşmak için bağışıklık sistemini güçlendirir.
- Kanser ve benzeri hayali tehlike yaratan hastalıklara karşı mücadele eder.
- Kaşıntı ve tahriş azaltır.
- Sinüzit tedavi etmek için kullanılır.
- Ağır olmayan yaraları iyileştirir.
- Mikroplardan arınmak amaçlı dezenfektan olarak kullanılır.
- Eklem romatizması hastalıklarına iyi gelir.
- Prostat ve benzeri hastalıklara karşı etkilidir.

Bu gibi faydaları ile beraber gümüş suyu günümüzde en önemli tedavi yöntemleri içerisinde yer almaktadır.

NEYE İYİ GELİR?

Hem oral olarak hem de vücudun herhangi bir yara kısmına yerleştirilmek suretiyle gümüş suyu tedavi sağlamaktadır. Özellikle antibakteriyel ve antiseptik özellikleri olduğu bilindiği için, vücudu dış etkenlere karşı koruma noktasında oldukça önemlidir. Aynı zamanda uzmanlar tarafından yapılan inceleme doğrultusunda, hücre duvarında hasar oluşturan bakterilerin hücre duvarındaki proteinlere bağlanması için güçlü bir olanak sağladığı biliniyor. Bu şekilde önemli görevleri ile beraber meydana gelecek olası hastalıkların önüne geçmek için güçlü bir savunma mekanizması oluşturmaktadır.

NASIL KULLANILIR?

Farklı yöntemler üzerinden gümüş suyunu kullanmak mümkün. Özellikle ağız yoluyla kullanımı en yaygın yöntemler içerisinde yer almaktadır. Zira bu yolla yaklaşık olarak 6 dakika içerisinde gümüş suyunun etkileri görülür. Saf su içerisinde homojen olarak dağılmış şeklinde bulunan gümüş suyu, gözle görülmeyecek kadar küçük olduğu için rahatlıkla tüketim imkanı sağlamaktadır. Özellikle aynı elektrik yüküne sahip oldukları için birbirini itmeleri sayesinde, homojen bir dağılma gösterir ve vücutta dengesiz yayılmaya engel olur.

Belli bir dönem dolaşım sistemi içerisinde görevini gerçekleştirdikten sonra, sindirim sistemi vasıtası ile vücuttan dışarı atılır. Böylece sağlıklı biçimde kullanım ve tüketim imkanı ile beraber vücuttan atma olanağı sağlamaktadır. Gümüş suyu aynı zamanda yaraların üzerine sürmek suretiyle kullanılır. Böylece çok kısa süre içerisinde bazı yaraların daha hızlı iyileşmesini imkan verilmektedir. Ancak çok ciddi ve derin yaralar için geçerli değildir. Daha yüzeysel ve günlük meydana gelecek olası yaraların iyileşme hızını arttırır. Böylece olası enfeksiyon sorunlarının önüne geçme imkânı vermektedir.

ZARARLI MIDIR?

Son zamanların en popüler tedavi yöntemleri arasında yer alan gümüş suyunun zararlı olup olmadığı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Alternatif tıp olarak öne çıkan gümüş suyu dengeli ve sağlıklı biçimde, doğru kullanılırsa herhangi bir zararı yoktur. Özellikle homojen olması ve birbirine temas etmemesi ile beraber, sindirim sistemi yoluyla sağlıklı biçimde vücuttan uzaklaştırılması güvenli olduğunu göstermektedir. Bu sebepten dolayı herhangi bir kalıcı etki ya da yan etkiye neden olmadığını dile getirmek mümkün.

Ancak mutlaka dengeli şekilde kullanmak büyük öneme sahiptir. Pek çok önemli ve faydalı unsurlarda olduğu gibi aşırı kullanmak istenmeyen durumlar yaratabilir. Aynı zamanda hamileler ya da bazı alerjik problemleri olan kişiler mutlaka uzman bir doktordan onay alarak gümüş suyunu kullanmalıdır.