Görmede bulanıklık, gözlük numarasındaki ani değişiklikler, göz kuruluğu, ani görme kaybı, görüş alanındaki daralma, göz içinde kanama gibi belirtiler, önemli rahatsızlıkların işaretçisi olabilir.

Medicana International İzmir Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Berna Şahan, “Gözler kalbin aynası olduğu gibi sağlığın da aynası aslında. Gözlerimizdeki değişiklikler, önemli hastalıklar hakkında ipucu verebileceği için bunları önemseyerek, uzmana danışmak bu hastalıkların erken teşhisi açısından fayda sağlayabilir” dedi.

Diyabet ve yüksek tansiyon hastalıklarının genellikle göz numarasında ani değişiklikler ve görmede bulanıklık gibi belirtiler verdiğini belirten Şahan, bu şikayetlerin retina hastalıkları ve katarakt yönünden araştırılması gerektiğini söyledi. Görmede bulanıklık, kızarıklık, ağrı, göz kuruması şikayetlerinin retinada değişikliklere sebep olabilidiğine değinen Şahan, “Bu şikayetler romatizmal hastalıklar, üveit, sistemik lupus gibi bağışıklık sistemi hastalıklarının da göstergesi olabilir” dedi.

 

 

KAYNAK:yeniakit.com