Türkiye’yi yasa boğan 10 ili etkileyen depremin ilk gününde Tokat Valisi Numan Hatipoğlu’nun Adıyaman Gölbaşı’na koordinasyon için görevlendirilmesinin ardından Tokat’ın kamu kurumları ve vatandaşlarının yardım seferberliğine minnettarlıklarını dile getiren Gölbaşı’nda 6 mahalle muhtarı, Gölbaşı’nın bir caddesine Tokat Caddesi adının verilmesi için girişimde bulunuyor.

Vali Numan Hatipoğlu’nun koordinasyon görevini yerine getirdiği Adıyaman’nın Gölbaşı ilçesinde Tokat Valiliğinin bünyesinde bulunan kamu kurumları, Tokat Belediyesine bağlı ekipler ve gönüllerden oluşan 1421 kişi ilçede depremin yaralarını sarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Kamu kurumları ve özel sektörden 270 iş makinesi ile ilçede arama kurtarma, enkaz kaldırma, altyapı ve konteyner kent kurulumu gibi çalışmalar devam ediyor. Deprem felaketinin üzerinden geçen 11 günde Tokatlılar tarafından çoğunluğu bu ilçeye olmak üzere 495 tır ve kamyondan oluşan yardımlar deprem bölgelerine gönderildi.

Bölgede çalışmalarını sürdüren Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, ilçe halkının bütün Tokat halkına minnettar olduklarını dile getirdi.

Başkan Eroğlu “Gölbaşı’ndaki kardeşlerimiz Tokat’tan hayır dua ile bahsediyorlar. Gittiğimiz her nokta ‘İyi ki geldiniz, iyi ki varsınız; ilk günden itibaren her yerde Tokat’ın insanları vardı. Tokat’ın araçları vardı. Tokat’ın yöneticileri, yardımları vardı’ diyorlar. Bugün altı muhtar bir araya gelerek ‘Biz dilekçe vereceğiz. Buradaki bir caddeye Tokat Caddesi adının verilmesi için ve hızlı gerçekleştirilmesi için hemen bir süreç başlatacağız’ diyerek Tokat şehrine ve halkına olan sevgilerini ifade ettiler. Biz bugün Gölbaşı ile kardeş olduk. Bu kardeşlik hem de öyle bir kardeşlik oldu ki, ruhen, kalben ve fiilen bir kardeşlik oldu. İnşallah bu kardeşlik nesiller boyunca devam edecektir” diye konuştu.