Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) bildirdiğine göre, çocuklarda görülen gizemli hepatit vakaları, 12 ülkeye sıçradı.

Virüs son olarak Kanada'da görüldü.

Kanada Halk Sağlığı Ajansından (PHAC) yapılan açıklamada, “Kanada Halk Sağlığı Kurumu, Kanada'da küçük çocuklarda kökeni bilinmeyen şiddetli akut hepatit vakalarının farkındadır.” ifadesi kullanıldı.

Ülke genelinde saptanan hepatit vakalarının incelendiği aktarılan açıklamada, çalışmaların ilerleyen aşamalarında kamuoyunun bilgilendirileceği kaydedildi.

Açıklamada, saptanan vakaların sayısı ve hangi eyaletlerde görüldüğüne dair detaylı bilgiler verilmedi.

HANGİ ÜLKELERDE TESPİT EDİLDİ

Yetkililer, yaygın bir virüsün bazı küçük çocuklarda görülen nadir hepatit vakalarıyla bağlantılı olduğuna dair artan kanıtlar olduğunu açıkladı.

Dünya genelinde 169 vaka ve bir ölüm gerçekleşti.

21 Nisan 2022 itibariyle, DSÖ Avrupa Bölgesi'ndeki 11 ülkeden ve DSÖ Amerika Bölgesi'ndeki bir ülkeden en az 169 kaynağı bilinmeyen akut hepatit vakası bildirildi.

İngiltere'de çocukların 10'unun karaciğer nakline ihtiyacı oldu
Bunların 114'ü Birleşik Krallık'ta, 13'ü İspanya'da, 12'si İsrail'de, 9'u ABD'de, 6'sı Danimarka'da, 5'ten azı İrlanda'da, 4'ü Hollanda'da, 4'ü İtalya'da, 2'si Norveç'te, 2'si Fransa'da, biri Japonya'da, biri Romanya'da ve biri Belçika'da kaydedildi.

İngiltere'de hastalanan çocukların 10'unun karaciğer nakline ihtiyacı oldu.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA)  ise F41 adlı bir adenovirüs türünün hastalığın arkasındaki en olası neden gibi göründüğünü bildirdi.

ÇOCUKLARIN ÇOĞU BEŞ YAŞINDAN KÜÇÜK

Bununla birlikte, hepatit hastalığından etkilenen çocukların çoğunun 5 yaşında veya daha küçük olduğu belirtildi.

Ayrıca genelinde gastroenterit hastalığı semptomları (ishal ve mide bulantısı), ardından sarılık veya ciltte ve gözlerde sararma (karaciğerin mücadele ettiğinin bir işareti) bulundu.

UKHSA'da klinik enfeksiyonlar direktörü Dr. Meera Chand, “Araştırmalarımız yoluyla toplanan bilgiler, çocuklarda ani başlangıçlı hepatitteki bu artışın adenovirüs enfeksiyonu ile bağlantılı olduğunu giderek daha fazla göstermektedir. Ancak, diğer olası nedenleri kapsamlı bir şekilde araştırıyoruz.” açıklamasını yaptı.

KORONAVİRÜS AŞILARIYLA İLGİSİ YOK

Tüm bunların yanı sıra, çocuklardaki hepatit vakalarının koronavirüs aşılarıyla bir bağlantısı olmadığı vurgulandı.

Birleşik Krallık ülkelerinde tespit edilen çocuk hepatit vakalarının hiçbirinin koronavirüse karşı aşılanmadığı bildirdi.

Son olarak bilim insanları, ailelere aniden ortaya çıkar hepatit vakaların nadir olduğu konusunda güvence verdi.

Ancak, kusma ve ishal de dahil olmak üzere gastrointestinal enfeksiyon semptomları yaşayan çocukların evde kalmaları ve semptomlar durduktan 48 saat sonraya kadar okula veya kreşe dönmemeleri gerektiği belirtildi.

GİZEMLİ HEPATİT HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Çocukların aşağıdaki belirtiler için kontrol edilmesi, bunların varlığının tespit edilmesi halinde bir sağlık kuruluşuna başvurulması istendi:

-Sürekli olağandışı yorgun hissetmek,

-İştah kaybı,

-Karın ağrısı,

-Gözlerin veya cildin beyaz kısmının sararması (sarılık),

-Koyu idrar,

-Soluk, gri renkli dışkı (kaka),

-Kaşınan cilt,

-Kas ve eklem ağrıları,

-Yüksek ateş.