3 sene süren davayı kazanan Galatasaray, maden firmasını Kemerburgaz Tesisleri'nden tahliye ettirirken firmaya bağlı bir grup tesislere silahlı baskın yaptı.

Galatasaray, 24 Nisan 2021 Cumartesi, Antalya'da lig yarışında kritik bir sınava çıkarken aynı gün sarı kırmızılıların Kemerburgaz Tesisleri'nde hoş olmayan olayların yaşandığı ortaya çıktı.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Kulübe tahsis edilen arazinin bir bölümünde maden işletmesi olan firma sahiplerine bağlı bir grubun tesise silahlı baskın yaptığı belirlendi.

Bu olaydan yalnızca 17 gün evvel 7 Nisan'da Galatasaray, başkan Mustafa Cengiz ve başkan yardımcısı Yusuf Günay'ın katılımı ile yeni tesis için lansman toplantısı gerçekleştirmişti.

Tesisin kapısını kırıp, silah gösterdiler

Başkan Cengiz lansmanda arazideki maden şirketi ile mücadelelerinin 3 sene sürdüğünü söylerken araziye bundan sonra güvenlik ve güvenlik kulübeleri konulacağını bildirmişti.

İşte bu açıklamadan 17 gün sonra cumartesi akşam saat 18.00 sularında 10 kişilik grup kulübün Kemerburgaz Tesisleri'ne geldi ve zorla içeri girdi. Tesislerinin kapısının kilidini kırıp içeri giren gruba güvenlik görevlileri de "Dur" diyemedi!

Güvenlikten sorumlu görevliler gruba engel olmaya çalışırken baskın yapan şahıslar bellerindeki silahları göstererek güvenleri de tesirsiz duruma getirdi. Grup daha sonra Galatasaray'ın arazisine zarar vermek adına ilginç bir yola başvurdu. Sarı kırmızılı kulübün arazisine 2 kamyon dolusu inşaat hafriyatı döküldü.

Cengiz, Vali Ali Yerlikaya'yı aradı

Yaşananların ilerleyen saatlerde kendine iletilmesinin ardından hemen telefona sarılan Cengiz de olayı tüm detayları ile İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'ya aktardı.

Yerlikaya'nın olaya müdahalesi sonrası emniyet görevlileri de tesislere intikal ederken yapılan bu baskın sebebiyle hemen soruşturma başlatıldı.

Araziye dökülen 2 kamyon hafriyatta hemen temizlenip müdahale edilirken maden işletmesi, baskına gelen grup için hukuki süreç de zaman kaybedilmeden başladı.

Mustafa Cengiz lansmanda madenci ile katiyen görüşmediklerini belirtirken "Herkes Ada'da olduğu gibi belli bir menfaat bekliyor. Beni şoke eden, ruhsatsız birinin yargının dehlizlerine, boşluklarına dayanarak bu olayı bugünlere kadar sürdürmesi oldu" demişti.