Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) genel merkezinin önünde düzenleneceği belirtilen mitingle, Filistin'de yaşananlara ilişkin farkındalık yaratılması hedefleniyor. 

Ekim ayından bu yana devam eden İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına karşı 9 Mart’ta İsviçre’de bir miting kararı alan Avrupa Müslüman Forumu, uluslararası kamuoyuna çağrıda bulundu. Lozan’da, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) genel merkezinin önünde düzenleneceği belirtilen mitingle, Filistin'de yaşananlara ilişkin farkındalık yaratılması hedeflenirken; Gazze'de devam eden soykırımdan endişe duyan İsviçre halkı ve Avrupa'nın dört bir yanından katılım beklendiği etkinliğin 12:00-14:00 saatleri arasında düzenlenmesi amaçlanıyor. 

ULUSLARARASI KAMUOYUNA ÇAĞRI 

Mitingin Uluslararası Olimpiyat Komitesi önünde düzenlenmesine ilişkin yapılan açıklamada gerekçe olarak, Gazze'deki soykırımın sona erene kadar İsrail Devleti'ni Uluslararası Olimpiyat Hareketi'nden ve olimpiyat oyunlarından hariç tutulması gösterilirken; bu anlamda uluslararası kamuoyuna çağrı yapılacağı kaydedildi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin İsrail'i, Paris'teki 2024 Olimpiyat Oyunları da dahil olmak üzere tüm spor etkinliklerinden menetmesi beklentisiyle atılan adımın, mevcut yönetimin siyasi duruşuna tahammül edilemediğinin bir göstergesi olduğu kaydedildi. Söz konusu protestonun, İsrail'i yasa dışı eylemlerinden sorumlu tutmak ve uluslararası spor kurumlarını küresel adalet ve barış çağrılarına uygun hale getirmek için 6 kıtadaki iyi niyetli insanlar tarafından başlatılan geniş bir kampanyanın parçası olduğu ifade edildi.